Aukštutinio ežero šiaurinė pakrantė – šiauriausia Didžiųjų ežerų vieta

Dideji ežera (Great Lakes), ežerų sistema Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje. Tai Aukštutinis ežeras, Mičigano ežeras, Hurono ežeras, Erie’o ežeras, Saint Claire’o ir Ontarijo ežeras. Bendras plotas 245 660 km2, baseino plotas apie 766 100 km2.

Ežerų dubenys tektoninės kilmės; vandens prisipildė tirpstant pleistoceno ledynams. Vandens lygis ežeruose skiriasi – žemėja iš vakarų į rytus, išskyrus Mičigano ir Hurono ežerus (juose vandens lygis vienodas). Aukštutinio ežero paviršius 108 m aukštesnis negu Ontarijo ežero. Upės, sąsiauriai jungia Didžiuosius ežerus į bendrą sistemą.

Didieji ežerai (Mackinaco tiltas)

Iš Aukštutinio į Hurono ežerą teka Saint Maryso upė. Mackinaco sąsiauris jungia Mičigano ir Hurono ežerus; per sąsiaurį nutiestas (1957) tiltas (ilgis 2543 m). Iš Hurono ežero išteka Saint Claire’o upė į Saint Claire’o ežerą, iš jo Detroito upė teka į Erie’o ežerą. Tarp Erie’o ir Ontarijo ežerų teka Niagaros upė (su Niagaros kriokliais). Iš Ontarijo ežero išteka Šventojo Lauryno upė (įteka į Atlanto vandenyną). Kanalai jungia Didžiuosius ežerus su Hudsono ir Misisipės baseinais.

Didieji ežerai – laivybinio Šventojo Lauryno vandens kelio dalis; gabenama geležies rūda, akmens anglys, grūdai. Vandenį naudoja pakrantėse įsikūrusios plieno ir automobilių gamyklos, pramonės įmonės. Turizmas.

Didžiausi miestai: Čikaga, Detroitas, Clevelandas, Torontas.

Prie Didžiųjų ežerų gamtos apsaugos daug prisidėjo Lietuvos prezidentas (1998–2003) V. Adamkus, dirbdamas Jungtinių Amerikos Valstijų 5 gamtos apsaugos regiono viceadministratoriumi (1970–81) ir administratoriumi valdytoju (1981–97).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką