Didysis Dzūkijos akmuo

Didỹsis Dzūkjos akmuõ, Dzūkjos didỹsis akmuõ, riedulys Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje, Nemunaičio seniūnijoje, į pietus nuo Vangelonių kaimo. Didžiausias Dzūkijoje (vadinamas Dzūkijos Puntuku) ir vienas didžiausių Lietuvoje. Geologinis gamtos paveldo objektas ir gamtos paminklas (nuo 2000).

Akmuo guli Noškūnų miško šiauriniame pakraštyje, pušynu apaugusios kalvos viršutinėje dalyje, nedidelėje aikštelėje (suformuota nukasus kalvos dalį, kai bandyta riedulį atkasti). Akmens matomos dalies (apatinė yra žemėje) ilgis – 7,10 m, plotis – 4,58 m, aukštis – 3,82 metro. Didžiausia horizontali apimtis – 18,03 m; manoma, riedulys sveria 176 tonas. Netaisyklingos formos – vienas šonas status, kitas nuožulnus. Riedulio paviršius nelygus (yra įvairaus gylio įdubimų), vietomis padūlėjęs (skyla plokštelėmis), apkerpėjęs ir apsamanojęs, keliose vietose įskilęs. Pagal petrologinę sudėtį Didysis Dzūkijos akmuo – rusvai ir juosvai pilkas biotitinis plagiogneisas su granatu; struktūra smulkiagrūdė, tekstūra masyvi. Atvilktas paskutinio apledėjimo ledynų iš Skandinavijos. Pasak vietinių gyventojų, į akmenį keletą kartų yra trenkęs žaibas.

Didysis Dzūkijos akmuo

Viena legenda pasakoja, kad akmuo į žemę susmigo, kai išslydo iš rankų jį nešusiems milžinams, kita – kad jį numetė Nemunaičio bažnyčią norėjęs sugriauti velnias, nes jį erzino jos varpų skambesys, bet velniui sutrukdęs rytinis gaidžio giedojimas.

Didysis Dzūkijos akmuo saugomas nuo 1964. Riedulį aprašė A. Linčius (1989), Vidas Mikulėnas (1998).

Didysis Dzūkijos akmuo

-Vangelonių akmuo; -Didysis akmuo; -Dzūkijos Puntukas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką