didžioji šeima
didžióji šeimà, istorinių laikų išplėstinės šeimos forma, sudaryta iš kelių artimiausių giminaičių, dažniausiai sutuoktinių ir jų vedusių sūnų, šeimų.
Didžiosios šeimos terminas kartais vartojamas literatūroje, tokia šeima dažnai vadinama neišsidalijusia šeima. Ji kartais neteisingai laikoma didžiosios patriarchalinės šeimos liekana. Iš tiesų, ji – ne reliktinė, o nauja didžiosios šeimos forma. Nuo šios neišsidalijusi šeima skyrėsi keliais bruožais – nebuvo natūrali šeimos raidos pakopa, o atsirado kaip socialinės ginties arba valstybinės ekonominės prievartos padarinys (dėl to luominėje visuomenėje būdingesnė valstiečiams), didžiąją patriarchalinę šeimą sudarė ne tik vedusių sūnų, vaikaičių, provaikaičių, bet ir ištekėjusių dukterų, anūkių šeimos (su jais – ir daug šoninės linijos giminaičių), tuo tarpu neišsidalijusią, be tėvų, daugiausia sudarė vos kelios, retai – keliolika vedusių sūnų šeimų, joje paprastai nepasilikdavo nei ištekėjusių dukterų, nei vedusių vaikaičių ir provaikaičių šeimos. Didžiosios patriarchalinės šeimos sudėtį keitė tik gimimai ir mirtis, o neišsidalijusios šeimos – dar ir dukterų bei vaikaičių (merginų) vedybos, todėl pastaroji paprastai buvo mažesnė.
Nuo 13 amžiaus vyraujant Lietuvoje mažajai individualiajai šeimai neišsidalijusi šeima (arba įvairios jos formos) kai kuriais laikotarpiais buvo labiau paplitusios. 15 amžiuje–16 amžiaus viduryje tarnyba buvo labiau parodomoji, o ne natūrali šeimos forma, iš tikrųjų – prievolinis vienetas: kartu buvo lengviau atlikti feodalines prievoles. Analogiškai traktuotinas ir 18 amžiaus–19 amžiaus pirmos pusės vadinamasis valstiečio kiemas. Net ir po baudžiavos panaikinimo 19 amžiaus antroje pusėje Lietuvoje buvo išplitusi draugė, nes neišsidalijusios šeimos struktūrą dirbtinai skatino Rusijos imperijos įstatymai, draudžiantys nekilnojamojo turto dalybas.
Po 1906 Stolypino reformos (leista turtą dalytis) Dzūkijoje ir Rytų Aukštaitijoje greta mažųjų individualiųjų šeimų kai kur vis dar išliko draugė, nes labai smulkūs ūkiai pavieniui nesugebėjo išsilaikyti.
709
neišsidalijusi šeima