divizija
divzija (lot. divisio – dalijimas, padalinys), daugelio valstybių kariuomenės pagrindinis taktinis junginys, susidedantis iš 2–4 brigadų ar pulkų.
Sudaro 10 000–20 000 karių. 2–3, kartais 4 divizijos sudaro korpusą. Divizijai vadovauja generolas majoras, bet gali vadovauti ir brigados generolas ar pulkininkas. Pagal priklausymą ginkluotųjų pajėgų ir pajėgų rūšims, paskirtį, organizacinę struktūrą ir ginkluotę skiriamos šios divizijos: pėstininkų (šaulių, motorizuotųjų šaulių, motorizuotųjų pėstininkų, motorizuotoji, mechanizuotoji, lengvoji pėstininkų, sunkioji pėstininkų, kalnų šaulių, kalnų pėstininkų), tankų, šarvuotoji, artilerijos, oro desanto, oro šturmo (desanto šturmo), oro erdvės gynybos, aviacijos, jūrų pėstininkų ir kitos.
Jungtinių Amerikos Valstijų karinių pajėgų 82‑osios oro desantininkų divizijos kariai parade (2018)
Jungtinių Amerikos Valstijų ginkluotųjų pajėgų 1‑osios pėstininkų divizijos sraigtasparniai Boeing CH-47 Chinook (2015)
Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės 69‑osios pėstininkų divizijos kareiviai parade (2012)
Gali būti savarankiška arba priklausyti didesniam junginiui (korpusui, armijai). Sausumos pajėgų diviziją dažniausiai sudaro keli įvairių kariuomenės rūšių pulkai (brigados) arba batalionai, paramos daliniai (dažniausiai žvalgybos, ryšių, inžinerinis, radiacinės, cheminės ir biologinės saugos, medicinos, transporto, remonto ir kiti). Atsirado 18 a. pradžioje, iki Antrojo pasaulinio karo pagrindinis jos tipas buvo pėstininkų divizija. Iki 21 a. pradžios pėstininkų divizija išliko Jungtinėse Amerikos Valstijose, Graikijoje, Turkijoje ir kitur.
Nyderlandų kariuomenės 82‑osios oro desantininkų divizijos kariai (2014)
Kariuomenėje atsiradus daug automobilių, tankų ir šarvuočių, pėstininkų divizijos buvo perorganizuotos į motorizuotųjų pėstininkų, motorizuotąsias, mechanizuotąsias ir motorizuotųjų šaulių divizijas. Pvz., Vokietijoje yra motorizuotųjų pėstininkų, Jungtinėse Amerikos Valstijose – mechanizuotoji, Rusijoje – motorizuotųjų šaulių, Vokietijoje, Kinijoje ir kitur – tankų, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje ir kitur – tankų ir šarvuočių divizijos. Oro desanto divizija yra daugelio valstybių kariuomenėse.
Izraelio sausumos pajėgų mechanizuotųjų pėstininkų divizijų haubicos M109
Pietų Korėjos kariuomenės 11‑oji divizija per pratybas (2014)
Daugelio valstybių ginkluotose pajėgose yra aviacijos divizija. Jos būna: bombonešių, taktinių naikintuvų, naikintuvų, šturmo, transporto aviacijos, mišrios ir kitokios. Aviacijos divizijoje būna keli aviacijos pulkai (sparnai, eskadros). Karinėse jūrų pajėgose gali būti antvandeninių ir povandeninių laivų divizijos, jūrų pėstininkų, jūrų raketnešės aviacijos ir kitokių. Jungtinių Amerikos Valstijų karinėse jūrų pajėgose 21 a. pradžioje buvo 4 jūrų pėstininkų divizijos, Vokietijos – jūrų aviacijos divizija.
Tailando sausumos pajėgų tankų divizija (2016)
Malaizijos kariuomenės daugialypės divizijos kareiviai per nacionalinį paradą (2018)
Divizija Lietuvoje
Lietuvos kariuomenės 3 pėstininkų brigados 1920 02 10 buvo performuotos į divizijas. Pirmoji ir Antroji divizijos turėjo po 3 pėstininkų pulkus ir 3 atskiruosius batalionus, Trečioji divizija – 3 pėstininkų pulkus ir 1 atskirąjį batalioną. 1920 10 14 suformuota Ketvirtoji pėstininkų divizija turėjo 3 pėstininkų pulkus. 1923–24 buvo panaikinti visi Antrosios ir Trečiosios divizijos atskirieji pėstininkų batalionai. 1924 Lietuvos teritoriją suskirsčius į 3 karo apygardas ir kiekvienoje jų dislokavus po pėstininkų diviziją buvo panaikinta Ketvirtoji divizija.
SSRS okupavus Lietuvą ir 1940 07 03 jos kariuomenę perorganizavus į vadinamąją Lietuvos liaudies kariuomenę, buvo pakeisti divizijų vadai, paliktos tik dvi divizijos, jos nuo 07 30 sudarė SSRS kariuomenės Dvidešimt devintąjį teritorinį šaulių korpusą.
645
2271