drėgnieji atogrąžų miškai

drėgneji atógrąžų miška paplitę drėgnose ekvatorinio klimato srityse (ne mažiau kaip 2000 mm kritulių per metus). Dažniausiai visžaliai. Sausasis laikotarpis trumpas arba jo nebūna.

Medžiai, krūmai ir lianos sudaro sudėtingą, ne mažiau kaip 4 ardų, tarp kurių kartais nėra aiškių ribų, sistemą. Pirmasis aukštųjų medžių ardas retas. Jį sudaro pavieniai 35–45 m (kartais 60–70 m) aukščio, gana laibi, smulkius lapus ir skėčio formos lajas turintys medžiai. Antrasis medžių ardas tankus ir vešlus. Jį sudaro 25–30 m aukščio medžiai plačiomis, glaudžiai susipynusiomis lajomis, pro jas prasiskverbia tik 2–5 % saulės šviesos. Trečiąjį medžių ardą sudaro iki 20 m aukščio medžiai, ketvirtąjį – apie 6 m aukščio jauni pirmuosius tris ardus sudarantys medžiai bei krūmai. Žolių ardas retas. Jį sudaro pavienės žolės, paparčiai ir medžių daigai. Drėgnųjų atogrąžų miškų paklotę pasiekia maždaug 1 % saulės šviesos, oras beveik nejuda, labai drėgnas (daugiau kaip 70 % drėgmės), nedaug augalų liekanų, nes jas greitai suskaido įvairūs organizmai. Dirvožemio sluoksnis plonas ir nederlingas, tačiau dėl sparčios maisto medžiagų apykaitos drėgnųjų atogrąžų miškų ekosistemos labai produktyvios.

drėgnieji atogrąžų miškai (Kosta Rika)

Drėgnųjų atogrąžų miškų augalija ir gyvūnija labai priklauso nuo regiono. Vyrauja sapotinių (Sapotaceae), raudinių (Rubiaceae), dipterokarpinių (Dipterocarpaceae), melijinių (Meliaceae), šilkmedinių (Moraceae) ir kitų šeimų medžiai. Daugumą epifitų sudaro bromelijinių (Bromeliaceae) ir gegužraibinių (Orchidaceae) šeimų augalai. Drėgnuosiuose atogrąžų miškuose didelė vabzdžių, paukščių, roplių ir varliagyvių įvairovė, juose gyvena dauguma primatų.

Anksčiau drėgnieji atogrąžų miškai užėmė apie 20 % sausumos ploto, 21 a. pradžioje – apie 7 %. Drėgnieji atogrąžų miškai paplitę 50 pasaulio šalių, tačiau vientisų jų plotų išlikę daugiausia Brazilijoje, Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Indonezijoje (po 10 %). Drėgnuosiuose atogrąžų miškuose telkiasi apie pusę visų pasaulio augalų ir gyvūnų rūšių. Šių miškų naikinimas jau sukėlė ekologinių problemų: paspartėjo dirvožemio erozija, didėja oro ir vandens užterštumas, sutriko vandens apykaitos ciklas, išnyko arba baigia išnykti daugybė augalų ir gyvūnų rūšių.

849

-miškas; -miškai; -atogrąžų miškai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką