drenažo įrenginiai
drenãžo įrenginia, drenažo sistemos įrengimo ir priežiūros statiniai. Tai – žiotys, šuliniai, filtrai, slenksčiai ir kita. Žiotys – drenažo sistemos elementas, užbaigiantis pagrindinį sistemos rinktuvą. Jos apsaugo žemutinę rinktuvo dalį nuo vandens tėkmės imtuve, šalčio, grunto sėdimo ir kita. Būna gelžbetoninės, asbestcementinės, plastikinės ir medinės, stačiakampio arba apskrito skerspjūvio.
nuleidžiamasis šulinys: 1 – gelžbetoninis korpusas, 2 – dangtis, 3 – velėna, 4 – betoninė plokštė, 5 – žvyras, 6 – degto molio vamzdis, 7 – asbestcemenčio vamzdis
Šuliniai rengiami drenažo sistemos veikimui ir priežiūrai pagerinti, jungiami į drenažo linijas. Būna įvairios paskirties: jungiamieji (didelio skersmens rinktuvams sujungti bei staigiems posūkiams padaryti), nuleidžiamieji (didesniam paviršinio vandens kiekiui į drenas nuleisti), patvenkiamieji (vandens lygiui sausinamame plote reguliuoti), nusodinamieji (nešmenims nusodinti), surenkamieji (vandeniui surinkti). Šuliniai kartais turi keleriopą paskirtį, pvz., būna kontroliniai, jungiamieji ir nusodinamieji. Būna gelžbetoniniai, keraminiai, plytų, akmenų, požeminiai arba antžeminiai.
Filtras yra skirtas žemės paviršiuje susirenkančiam vandeniui nuleisti į drenas ir apsaugoti drenažo tinklą nuo uždumblėjimo. Sudarytas iš drenos ir filtruojamųjų medžiagų (smėlio, žvyro, skaldos, akmenų, keramzito, plastikų, stiklūno, šiaudų, durpių, žabų). Slenkstis įrengiamas didelio nuolydžio drenažo linijoje, kai reikia staigiai pažeminti rinktuvo dugną ir sumažinti nuolydį. Paprastai tai vertikalus su užtaisytais galais gelžbetoninis arba keraminis kanalizacijos vamzdis, į kurį įtaisytos įtekėjimo ir ištekėjimo drenos.
vandens drenažas
2996