durpių rinkimo mašina

dùrpių gavýba, gavyba, kuri apima durpių telkinio (durpyno) paruošimą, durpių masės kasimą, jos džiovinimą ir durpių produkcijos arba žaliavos rinkimą. Paprastai visi durpių gavybos procesai mechanizuoti. Prieš eksploatavimą durpių telkinys nusausinamas, iškertami medžiai, krūmai, išraunami kelmai, pašalinama paviršinė augalija, išlyginamas klodo paviršius. Lietuvoje seniausias ir paprasčiausias durpių gavybos būdas yra pjaustytinis: specialiais kastuvais iš durpių klodo išpjaunamos durpių plytelės ir išdžiovinamos. 19 a. pabaigoje, ėmus durpes kasti elevatoriniu būdu, pradėta pramoninė durpių gavyba (durpių pramonė). Durpės kasamos į elevatorių, iš kurio patenka į presą, jame smulkinamos, maišoma masė, iš jos daromos plytelės ir vagonėliais arba konvejeriu vežamos į džiovinimo lauką.

Plautinis (hidraulinis) būdas – durpių klodas didelio slėgio vandens čiurkšle plaunamas ir maišomas. Susidariusi skysta durpių masė vamzdžiais tiekiama į pilstymo laukus, šiek tiek padžiovinama, iš jos daromos plytelės, kurios dar džiovinamos. Ekskavatoriniu būdu durpės kasamos nuo 20 a. pradžios. Daugiakaušiu ekskavatoriumi iškastos durpės prese smulkinamos ir maišomos, durpių masė konvejeriu tiekiama į klojimo mašiną, kuri suformuoja plyteles ir iškloja jas džiovinimo lauke. Apdžiūvusios plytelės mašinomis vartomos, o išdžiūvusios iki 30–35 % drėgnio mašinomis surenkamos ir sukraunamos į šūsnis. Šiuo būdu daugiausia gaminamos kuro durpės.

Paprastas ir pigus yra plyšinis gabalinių kuro durpių gavybos būdas – mašinomis iš klodo siaurais plyšiais (iki 0,45 m gylio) kasamos durpės, jos perdirbamos, daromi gabalai ir klojami paviršiuje, po to kitomis mašinomis gabalai džiovinami (vartomi) ir surenkami. Šis durpių gavybos būdas Lietuvoje taikomas nuo 1992 Ežerėlio ir Pabalvės durpynuose. 20 a. 5 dešimtmetyje įdiegtas trupininis durpių gavybos būdas: klodo paviršiaus 5–20 mm storio sluoksnis trupinamas, durpių trupiniai džiovinami (1–3 kartus vartomi) ir išdžiovinti (iki 40–45 % drėgnio) mechaniniu ar pneumatiniu būdu sukraunami į šūsnis; gavybos ciklas trunka 1–2 paras. Trupininės durpės naudojamos kurui, kraikui arba perdirbamos į kitus durpių gaminius.

trupininių durpių džiovinimas

561

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką