Dusburgiečio kronika
Dusburgiẽčio krònika, Dusburgo kronika, Pẽtro Dusburgiẽčio krònika, Prsijos žẽmės krònika (Chronicon terrae Prussiae), Vokiečių ordino (VO) karų 1190–1330 istorija. Seniausia išlikusi kryžiuočių kronika, parašyta (baigta 1326, tęsinys iki 1330) lotynų kalba Karaliaučiuje Petro Dusburgiečio. Kronikos šaltiniai: didžiojo magistro Heinricho von Hohenlohe’s Pranešimas, seniausieji Prūsų analai (neišlikę), VO diplomatijos archyvas, kiti rašytiniai šaltiniai, nuo 13 a. pabaigos – amžininkų (VO brolių, komtūrų) pasakojimai.
Kronika turi 4 dalis. Pirmojoje dalyje rašoma apie VO atsiradimą, antrojoje – apie įsikūrimą Pavyslyje, trečiojoje – šlovinama agresija prieš prūsus ir lietuvius, čia aprašomas VO nuolatinis karas su Lietuva (1283–1330). Petras Dusburgietis, būdamas VO apologetas ir visaip teisindamas kryžiuočių agresiją, rašė tendencingai, šlovino jų užkariavimus Prūsoje ir baltų žudynes. Prūsų ir lietuvių išsivaduojamąją kovą Petras Dusburgietis prilygina kovai prieš krikščionybę ir patį Dievą, nors kartais pripažįsta, kad VO svarbiausias tikslas – grobti naujas žemes. Vietomis Petras Dusburgietis ne tik klydo, nesilaikė įvykių chronologijos, bet ir klastojo, tačiau pateikė svarbių, neretai unikalių faktų apie prūsų, sūduvių, lietuvių buitį, kultūrą, papročius, prūsų tautinio išsivadavimo kovą, Lietuvos karus su kryžiuočiais.
Išliko keletas Kronikos nuorašų (geriausias 17 a. Torunės). Nuorašu naudojosi M. Strijkovskis, rašydamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją (1582), S. Grunau, J. Długoszas ir kiti. Kroniką eilėmis į vokiečių kalbą iki 1340 išvertė VO kapelionas Mikalojus iš Jerošino (Nikolaus von Jeroschin). Kroniką pirmą kartą 1679 išleido Ch. Hartknochas. Mokslinį leidimą 1861 parengė M. Toeppenas. Publikaciją lietuvių kalba 1985 parengė R. Batūra (įvadas ir komentarai) ir vertėjas iš lotynų kalbos L. Valkūnas.
P: Petras Dusburgietis Prūsijos žemės kronika Vilnius 1985; Chronicon terrae Prussiae / Scriptores Rerum Prussicarum. Bd. 1 Leipzig 1861.
2554
2326