Dusià, ežeras Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje, Šešupės baseine, 6 km į pietus nuo Simno, 1 km į pietvakarius nuo Metelių. Plotas 2334 ha (trečias pagal dydį Lietuvos ežeras). Ilgis (iš vakarų į pietryčius) 8,4 km, didžiausias plotis 4,2 kilometro.

Dusios šiauriniame gale yra siaura Kojos įlanka. Paviršiaus altitudė 106,35 metro. Didžiausias gylis 32,4 m (Dusios vidurinėje dalyje), vidutinis gylis 15,4 metro. Dusia užima ledo luisto daubos vakarinę dalį (be Dusios, dauboje susidarė Metelio ir Obelijos ežerai). Baseino plotas 107,8 km2. Kranto linijos ilgis 21,6 kilometro. Krantai daugiausia žemi, lėkšti, su terasomis, smėlingi, tik vakariniai ir šiaurės vakariniai krantai aukšti, priemolingi. Dusios šiaurinėje dalyje, netoli Kojos įlankos, yra 0,05 ha sala. Įteka Sutrė (pietuose; iš Bagdononių, arba Senkučio ežero), Šventupė (pietvakariuose), Pryga (šiaurės vakaruose). Iš Kojos įlankos išteka Dovinė (į Simno ežerą; dalis tarp ežerų vadinama Spernia); prie ištakos 1971–72 įrengtas šliuzas reguliatorius (Dusios vandens lygis pakeltas apie 0,6 metro, vėliau vandens reguliavimo buvo atsisakyta).

Dusia

Dusia

Ežero dubuo lėkštas, gilėja centro link. Pakrantėje yra platus (50–200 m pločio) smėlingas atabradas; užima apie 12 % viso Dusios ploto. Giliau dugne – įvairus molis ir dumblas, smėlinga ir dumblinga gėlavandenė klintis (dugno nuosėdų storis 7,6 m). Augalų daugiausia Kojos įlankoje (jos pakraščiuose ištisinę juostą sudaro meldai ir nendrės). Dusia priklauso labai lėtos vandens apykaitos ežerų grupei (vanduo atsinaujina kas 15 metų). Pratakumas 6 %. Metinė vandens lygio svyravimo amplitudė apie 40 centimetrų. Gyvena 18 rūšių žuvys (aukšlės, dyglės, ešeriai, gružliai, karosai, karšiai, kirtikliai, kuojos, lydekos, lynai, meknės, pūgžliai, raudės, seliavos, stintos, šližiai, unguriai, vėgėlės), vėžiagyviai (keturspyglė šoniplauka, reliktinė mizidė). Dusios šiaurės vakarinėje pakrantėje yra Prelomčiškės piliakalnis, pietinėje – Sutrės (Kryžių) šventvietė, rytinėje ir pietinėje pakrantėse – poilsiavietės. Dusia yra Metelių regioniniame parke.

1926 Dusią tyrinėjo K. Regelis (aprašė vandens augaliją), T. Daukantas ir K. Pakštas (išmatavo gylį, sudarė batimetrinį planą), S. Kolupaila (išmatavo intakų ir ištakų debitą, pirmą kartą įvertino ežero reguliuojamąją gebą). 1934 Kauno universiteto geografai patikslino ežero gylį.

Dusia

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką