dvikvpės žùvys, (Dipnoi, Dipneustomorpha), dvikvãpės žùvys, kaulinių žuvų (Osteichthyes) klasės antbūris. 2 būriai: vienaplautės dvikvėpės (Ceratodontiformes, Ceratodiformes) ir dviplautės dvikvėpės (Lepidosireniformes). 12 šeimų: 9 iškastinės, 3 dabartinės – Australijoje (Ceratodontidae, Ceratodidae), Amerikoje (Lepidosirenidae) ir Afrikoje (Protopteridae). Gyvena 6 rūšys: Australijoje – baramuda, arba australinė dvikvėpė (Neoceratodus forsteri), Pietų Amerikoje – skujuotė, arba amerikinė dvikvėpė (Lepidosiren paradoxa), Afrikoje – didysis protopteras (Protopterus aethiopicus), mažasis protopteras (Protopterus amphibium), tamsusis, arba Kongo, protopteras (Protopterus dolloi) ir rudasis protopteras (Protopterus annectens). Aptinkamos tropinio ir subtropinio klimato juostų stovinčiuose ir lėtos tėkmės gėluosiuose vandenyse.

skujuotė

didysis protopteras

Kūnas iki 2 m ilgio, 10 kg masės, pailgas, daugumos rūšių iš šonų plokščias. Kvėpuoja žiaunomis ir plaukiamąja pūsle, kuri funkcionuoja kaip plaučiai. Kraujotakos ratas dvigubas, yra vidinės šnervės (choanos), lervos turi išorines žiaunas. Dvikvėpėms žuvims būdingi primityvūs požymiai: viršutinis žiomuo suaugęs su kaukole (autostilija), chorda išlieka visą gyvenimą, didesnė griaučių dalis kremzlinė; poriniai pelekai mėsingi, žvynuoti, sudaryti iš nariuoto spindulio, turinčio šonines ataugas; žarna su spiraline raukšle, atsiveria į kloaką. Dvikvėpės žuvys minta bestuburiais, smulkiomis žuvimis, varliagyviais. Per sausras nusekusiuose vandens telkiniuose kai kurios dvikvėpės žuvys, ypač protopterai, įsirausia į dumblą, apsitraukia gleivių kapsule ir įminga iki liūčių laikotarpio. Tinka maistui.

Manoma, kad dvikvėpės žuvys atsirado iš riešapelekių ankstyvajame devone. Buvo paplitusios visur, klestėjo karbone ir perme. Ankstyvojo devono dvikvėpės žuvys turėjo heterocerkinę uodegą, trumpus neporinius pelekus, torpedinę kūno formą. Vėlyvajame devone pasikeitė: uodega tapo dificerkinė, neporiniai pelekai pailgėjo, kūnas tapo pailgesnis ir plokštesnis. Išliko užpelkėjusiuose vandenyse, kurie karbone susidarė dėl drėgno ir šilto klimato.

a – didysis protopteras, b – skujuotė, c – baramuda

1994

-protopteras; -skujuotė; -baramuda

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką