Ebla
Eblos griuvėsiai
Eblos griuvėsiai
Eblà, senovės miestas Sirijos šiaurės vakarinėje dalyje, 55 km į pietvakarius nuo Chalebo. Eblos vietoje yra Tell Mardicho gyvenvietė.
Miestas įkurtas ketvirtame tūkstantmetyje prieš Kristų. Trečiame tūkstantmetyje buvo vienas didžiausių (plotas apie 55 ha), apie 2600–2240 ir 2000–1600 pr. Kr. vienas svarbiausių centrų dabartinėje Sirijos teritorijoje; jam buvo pavaldūs 17 miestų-valstybių dabartiniame Libane ir Turkijos pietvakariuose. Amatų (audimas, metalo dirbinių gamyba), prekybos, kultūros centras; per Eblą ėjo prekybiniai keliai iš Irano, Egipto, Šumero, Mažosios Azijos. Apie 2240 pr. Kr. per Akado valdovo Naramsino antpuolį miestas Ebla sudegintas, vėliau atstatytas. Apie 2000 pr. Kr. jį užėmė amoritai. 7 a. pr. Kr. Ebla sunyko.
Nuo 1964 tiria archeologai. Aptikta apie 2600–2240 pr. Kr. miestą juosusios 20–30 m pločio pagrindą turinčios žemės ir akmenų sienos-pylimo su vartais (4), saugomais bastionų su bokštais, liekanų; vartus jungė gatvės, dalijusios miestą į 4 kvartalus. Išliko Eblos centre, ant kalvos, buvusio akropolio – rūmų, šventyklų, administracinių ir gyvenamųjų pastatų griuvėsių. Ebloje rasta daug 2000–1600 pr. Kr. pastatų liekanų. Vienas svarbiausių radinių – Eblos archyvas (1975 rado italų archeologas Paolo Matthiae), kurį sudaro apie 8000 dantiraštiniu šumerų raštu parašytų lentelių su ūkiniais, administraciniais, religiniais tekstais. 2011 prasidėjus Sirijos pilietiniam karui 2011 Eblos tyrinėjimai nutrūko. Vietą užėmusios ginkluotos džihadistų grupuotės kasinėjo Eblos teritoriją, ją nualino, išplėšė daugybę artefaktų (tą parodė 2014 padarytos palydovinės nuotraukos), įsirengė karinių mokymų stovyklą, žemėje užkasė karinės technikos ir ginklų. 2020 pradžioje Sirijos kariuomenė, remiama Rusijos pajėgų, išvijo džihadistus iš vietovės. Tikimasi padedant Italijos specialistams atkurti Eblos archeologinę vietovę.
Eblos rekonstrukcijos piešinys
molinė skaičiavimo lentelė su dantiraščio įrašais iš Eblos
Ebloje rastos molinės lentelės su dantiraščio įrašais (Idlibo muziejus)