ediktai
edktai (lot. edictum – įsakymas), 16–19 a. Prūsijos valdovų įsakai, paliepimai – norminiai aktai lotynų, vokiečių, lenkų ir lietuvių kalbomis. Buvo privalomi visiems pavaldiniams ar kuriam jų sluoksniui, skirti visai valstybei ar tik sričiai, provincijai.
Prūsijos valdovai nuo 16 a. ediktus leido ir Mažosios Lietuvos lietuviams (lietuvininkams). Norminių aktų labai padaugėjo 18 a. pirmoje pusėje, kai Prūsijos karalius po 1709–11 didžiojo maro ir bado į Mažąją Lietuvą kvietė kolonistus vokiečius. 1807 Prūsijos karalius Frydrichas Vilhelmas III Klaipėdoje paskelbė ediktą dėl baudžiavos panaikinimo Prūsijoje. Buvo išleista įvairių ediktų: dėl pabėgusių baudžiauninkų, kolonistų, rekrutų, dezertyrų gaudynių ir represavimo, šeimynos samdymo sąlygų, dėl prievolių vykdymo, kovos su žmonių ir gyvulių epidemijomis bei įvairiomis ligomis, dėl žvirblių ir varnų naikinimo.
Už ediktų nesilaikymą kaimiečiams buvo grasinama didelėmis bausmėmis (neretai mirties bausme), bajorams ir kitiems kilmingiesiems – dažniausiai piniginėmis baudomis. Vokiečių administracija, ediktais šalindama senuosius papročius, per akultūraciją naikino ir lietuvininkų etnokultūrinius skirtumus.
Š: Prūsijos valdžios gromatos, pagraudenimai ir apsakymai lietuviams valstiečiams Vilnius 1960.
415