einamoji sąskaita
einamóji sskaita, šalies mokėjimų balanso viena pagrindinių dalių. Rodo prekių, paslaugų, grynųjų pajamų ir transferinių išmokų judėjimą (pokyčius) tarp konkrečios šalies ir visų kitų šalių per tam tikrą laikotarpį (mėnesį, ketvirtį, metus).
Einamosios sąskaitos struktūra
Įvairiose šalyse einamosios sąskaitos struktūra gali šiek tiek skirtis. Einamosios sąskaitos svarbiausia dalis – prekybos balansas, parodantis eksporto ir importo skirtumą (į apskaitą neįtraukiamos prekės, pirktos kreditan). Išskiriama žemės ūkio ir maisto produktai, energetikos produktai ir kitos prekės. Paslaugų balansas apima išmokas ir įplaukas, susidarančias iš turizmo, statybos, ryšių, transporto, bankų veiklos, draudimo ir kitų paslaugų.
Likusiose einamosios sąskaitos dalyse parodomi darbo pajamų (darbo užmokesčio) srautai, atsirandantys dėl to, kad vienos šalies piliečiams priklauso kitose šalyse esantys aktyvai, bei investicijų (dividendų, palūkanų, investicijų portfelio, reinvesticijų, tiesioginių užsienio investicijų ir kitų) pajamos ir transferiniai mokėjimai (užsienio parama, įnašai tarptautinėms organizacijoms, privačių asmenų perlaidos ir kita).
Einamosios sąskaitos deficitas ir perteklius
Einamoji sąskaita gali būti deficitinė ir perteklinė. Einamosios sąskaitos deficitas paprastai susidaro kiekvienoje šalyje, kuri iš kitų valstybių perka daugiau nei joms parduoda. Einamosios sąskaitos perteklius paprastai rodo šalies gamintojų sugebėjimą konkuruoti pasaulinėje rinkoje, nors kartais gali susidaryti ir dėl šalyje taikomų importo, prekybos ir kitų apribojimų, nepatrauklios investicijų aplinkos. Jungtinių Amerikos Valstijų einamoji sąskaita daugelį metų yra deficitinė, Japonijos einamoji sąskaita nuo 1968 (išskyrus kelerius metus po 1973 naftos krizės) – perteklinė.
Lietuvoje
Lietuvos mokėjimų balanso einamoji sąskaita ilgą laiką buvo deficitinė. Didžiausias deficitas buvo 1999 (sudarė 11,2 % bendrojo vidaus produkto), vėliau jis mažėjo. 2009 Lietuvos einamoji sąskaita pirmą kartą tapo perteklinė, ji t. p. buvo perteklinė 2013–14 ir 2017–18.
2687