ekonòminė blokadà, valstybės (valstybių) teritorijos (ar jos dalies) ekonominė izoliacija siekiant priversti valstybę paklusti tam tikriems reikalavimams.
Bruožai
Ekonominė blokada yra viena ekonominio karo priemonių. Paskelbus ekonominę blokadą siekiama nutraukti blokuojamosios šalies (ar šalių grupės) prekybos, finansų ir kredito bei kitus ryšius su pasauliu. Visuotinė ekonominė blokada apima visas blokuojamosios šalies ekonominių ryšių formas, dalinė – tik jų dalį. Prekybos blokada gali būti palaikoma karinėmis priemonėmis (pvz., patruliuojančiais karo laivais ir lėktuvais), finansų ir kredito – įšaldant blokuojamosios šalies sąskaitas ekonominės blokados organizatorių ir jų sąjungininkų bankuose. Už paskelbtos ekonominės blokados nesilaikymą jūroje prekybos laivui ir kroviniui taikomas areštas (net konfiskavimas).
Didesnės ekonominės blokados
Viena didesnių ekonominių blokadų buvo Napoleono I 1806–1814 surengta Didžiosios Britanijos blokada – vadinamoji kontinentinė blokada. Per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus viena kitą blokavo tarpusavyje kariaujančios valstybės. Nacių valdomos Vokietijos povandeniniai laivai skandino prieš ją kovojančių šalių prekybos laivus. 20 amžiaus 6–8 dešimtmetyje Jungtinės Amerikos Valstijos paskelbė ekonominę blokadą Šiaurės Korėjai, Šiaurės Vietnamui ir Kubai. 1968 Jungtinės Tautos buvo paskelbusios ekonominę blokadą baltaodžių valdomai Pietų Rodezijai, 8 dešimtmetyje daugelis šalių apribojo prekybą su terorizmą remiančia Libija, 10 dešimtmetyje Jungtinės Tautos buvo įvedusios naftos eksporto apribojimus masinio naikinimo ginklų gaminimo programą vykdančiam Irakui.
Ekonominė blokada Lietuvoje
1990 04 18–1990 07 01 Lietuvai ekonominės blokados priemones taikė SSRS. Buvo blokuojama geležinkelių bei jūrų keliai ir Lietuvos sienos, trikdoma svarbių žaliavų ir prekių tiekimas (1990 pagrindinių žaliavų tiekimas tesiekė 65–90 %), finansiniai atsiskaitymai, neišdavinėjamos vizos į Lietuvą verslo tikslais norintiems atvažiuoti užsienio verslininkams. Dėl ekonominės blokados Lietuvos gamybos lygis smuko (pvz., 1990 per tris mėnesius nuo ekonominės blokados pradžios – 5 %). Daugiausia nukentėjo pramonė ir transportas, nes negauta reikiamo kiekio naftos produktų, metalo, medienos ir kitko. Dėl bendros SSRS ūkio suirutės ekonominė blokada daug kur buvo įveikiama (pvz., gyventojai kai kurių prekių įsigydavo kontrabandos būdu).
Lietuvos ryto numeris, išėjęs per ekonominę blokadą (1990 05 19)
po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo per ekonominę blokadą 1990 05 17 išleistas pirmasis pašto ženklinis vokas Atgimimo Ąžuolas su labdaros rinkliavos Blokados fondui ženklu (dailininkė Violeta Skabeikienė) ir proginiais antspaudais (antspaudo dailininkas A. Riauba)
Lietuvos ryto numeris, išėjęs per ekonominę blokadą (1990 05 19)
2687