Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos būstinės pastatas Paryžiuje, Château de la Muette

Ekonòminio bendradarbiãvimo ir plėtrõs organizãcija (angl. Organization for Economic Co-operation and Development, OECD, pranc. Organisation de coopération et de développement économiques, OCDE), EBPO, tarptautinė ekonominė organizacija. Būstinė Paryžiuje. Organizacija įkurta Jungtinių Amerikos Valstijų iniciatyva 1960 12 14 vietoj Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacijos ekonominiams prieštaravimams tarp Europos Ekonominės Bendrijos ir Europos laisvosios prekybos asociacijos sušvelninti. 1961 09 30 įsigaliojo organizacijos Konvencija.

Nariai

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklauso 38 valstybės (Lietuva yra šios organizacijos narė nuo 2018 07 05), veikloje dalyvauja Europos Sąjungos ir daugiau kaip 70 šalių atstovai (2023).

1

Veikla

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos logotipas

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija derina organizacijai priklausančių šalių ekonominę ir socialinę politiką, skatina ekonominę pažangą, tarptautinę prekybą, koordinuoja paramą ekonomiškai silpnesnėms valstybėms. Organizacija priėmė dokumentus, reglamentuojančius tarptautinės prekybos, kapitalo judėjimo liberalizavimą, pramoninės nuosavybės saugą, dvigubojo apmokestinimo išvengimą ir kitus klausimus.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija rengia, leidžia, skelbia internete išsamias pasaulio ir valstybių ekonomines apžvalgas, prognozes, įvairią statistinę medžiagą.

Organizacijos oficialios kalbos – anglų ir prancūzų.

Organizacinė struktūra

Organizacijai vadovauja generalinis sekretorius (Organizacijos darbui vadovauja Taryba (įeina visų šalių narių atstovai). Ji organizuoja sesijas ministrų (užsienio reikalų, ekonomikos, finansų, prekybos) lygiu. Prie Tarybos veikia daugiau kaip 300 specializuotų komitetų, darbo grupių ir ekspertų komisijų. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos veiklą kontroliuoja Vykdomasis komitetas, susidedantis iš 14 narių (Didžiosios Britanijos, Italijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos atstovai turi nuolatinį statusą ir 7 nariai renkami rotacijos principu). Ekonominės paramos strategiją įgyvendina Plėtros centras (įkurtas 1961). Tarptautinė energetikos agentūra (įkurta 1974) skatina bendradarbiavimą energetikos srityje. 1998 sujungus Bendradarbiavimo su pereinamosios ekonomikos Europos šalimis centrą (įkurtas 1989) ir Ryšių koordinavimo biurą (įkurtas 1978) įsteigtas Bendradarbiavimo su valstybėmis, kurios nėra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos narės, centras.

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda susitinka su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos generaliniu sekretoriumi Mathiasu Cormannu (Vilnius, 2021 09 27)

2

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką