įkraunamas elektromobilis BMW i3

dažniausiai parduodami elektromobiliai pasaulyje (2018) – Nissan Leaf (kairėje) ir Tesla Model S (dešinėje)

elektromoblis (elektro… + lot. mobilis – judamas), automobilis, kurį varo akumuliatorių baterijų maitinama elektrinė pavara. Yra paprastõs konstrukcijos, lengvai prižiūrimas ir valdomas, neteršia aplinkos, tačiau dėl mažos akumuliatorių elektrinės talpos reikia dažniau įkrauti baterijas – kol kas jos leidžia įveikti tik nedidelius atstumus (vidutiniškai galima nuvažiuoti apie 200 kilometrų). Baterijas galima įkrauti tiesiai iš elektros tinklo (230 V apie 3,7 kW), tačiau toks jų krovimo būdas užtrunka apie 8 valandas (vidutinė baterijos talpa yra 22 kWh). Egzistuoja tobulesni įkrovimo būdai, vadinami greituoju įkrovimu, kai naudojama didesnė įtampa ir srovė, leidžianti išgauti didesnę krovimo galią. Tačiau tokios įkrovimo stotelės reikalauja specialios infrastruktūros.

Automobiliai, kurie kartu su elektriniais varikliais naudoja ir vidaus degimo variklius, vadinami hibridiniais.

Istorija

Prancūzų išradėjas Gustaveʼas Pierreʼas Trouvé 1881 pristatė pirmąjį triratį elektromobilį. 1884 inžinierius Thomas Parkeris (Didžioji Britanija) pagamino pirmąjį komerciškai perspektyvų elektromobilį. 1888 metais pasirodė pirmasis vokiškas keturratis elektromobilis Flocken Elektrowagen. Tai buvo vos 400 kg sveriantis automobilis su 0,9 kW varikliu, galėjo pasiekti 15 km/h greitį. Elektromobiliai buvo populiarūs 19 a. pabaigoje–20 a. pradžioje. Vėliau, atsiradus masinei automobilių gamybai bei pingant iškastiniam kurui, elektromobiliai prarado savo populiarumą. Talpesnių baterijų ir jų įkrovimo technologijų išradimas bei didelis susidomėjimas ekologija, t. p. klimato kaita 21 a. pradžioje vėl paskatino elektromobilių gamybą. 2020 pasaulyje parduota apie 3 mln. elektromobilių.

Thomo Parkerio sukurtas elektromobilis

Lietuvoje

Lietuvoje elektromobilius pradėta pardavinėti 2010, įkurta Lietuvos elektromobilių asociacija (sutrumpintas pavadinimas LEA). Šios organizacijos tikslas – suburti fizinius ir juridinius asmenis, susijusius su elektromobilių gamyba bei prekyba, t. p. elektrinių automobilių infrastruktūros darbuotojus ir tiekėjus, koordinuoti jų veiksmus, skatinti keitimąsi informacija ir bendradarbiavimą. 2021 pristatytas pirmas Lietuvoje surinktas elektromobilis Nikrob EV Freze. 2021 Lietuvoje registruoti 3298 elektromobiliai.

-hibridinis automobilis

automobilis

lengvasis automobilis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką