Ellen Henrietta Swallow Richards

Swallow Richards Ellen Henrietta (Elena Henrieta Svàlou Rčards) 1842 12 03Dunstable (Masačusetso valstija) 1911 03 30Bostonas, Jungtinių Amerikos Valstijų chemikė. Namų ekonomikos pradininkė.

Išsilavinimas ir pedagoginė veikla

Mokėsi namie, vėliau privačiai mokytojavo. Susitaupiusi pinigų 1868 įstojo į Vassaro koledžą Poughkeepsie (Niujorko valstija), kurį baigė 1870. Tais pačiais metais tapo pirmąja studente moterimi Masačusetso technologijos institute, nuo 1873 ir pirmąja moterimi dėstytoja (už darbą negavo atlygio, o docente tapo 1879). Įgijusi magistro laipsnį, E. H. Swallow Richards siekė daktaro laipsnio, tačiau jis jai nebuvo suteiktas. Garbės daktaro laipsnis suteiktas tik 1910.

Ellen Henrietta Swallow Richards

Mokslinė veikla

E. H. Swallow Richards įkurta Moterų laboratorija

Norėdama paskatinti moteris studijuoti bei atlikti įvairius praktinius tyrimus, 1876 Masačusetso technologijos institute įsteigė Moterų laboratoriją, kuri veikė iki 1883 (tuo metu moterys jau buvo priimamos studijuoti į aukštąsias mokyklas ir galėdavo gauti bakalauro laipsnį). Nuo 1884 dirbo Sanitarinės chemijos laboratorijos vadovo asistente ir instruktore. Buvo atsakinga už Masačusetso valstijos sveikatos tarybos vidaus vandenų tyrimo laboratorinius darbus (išanalizavo daugiau kaip 40 000 nuotekų mėginių). Nustatė pirmuosius valstybinius vandens kokybės standartus šalyje (pirmieji nuotekų valymo įrenginiai Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo įrengti Masačusetso valstijoje). Skatino mokslo žinias pritaikyti praktiškai, todėl rūpindamasi oro ir vandens kokybe savo namus kūreno dujomis, o ne anglimis, įrengė ventiliatorius, o šulinyje pastatė filtrus.

Sukūrė terminus žmogiškoji ekologija (žmogaus ir jį supančios aplinkos sąveikos tyrimas) ir eutenika (gerovės didinimas keičiant aplinką).

Visuomeninė veikla

1890 kartu su Mary Hinman Abel įkūrė Naujosios Anglijos virtuvę (angl. New England Kitchen) – vietą, kurioje darbininkų šeimoms buvo siūlomas nebrangus ir maistingas maistas bei mokoma jį pasigaminti. Vėliau E. H. Swallow Richards pasiekė, kad Bostono valstybinėse mokyklose būtų tiekiami šilti pietūs nepasiturintiems vaikams bei pradėtos vesti namų ekonomikos pamokos. 1899 surengė vasaros konferenciją, kurioje apibrėžė mokytojų rengimo ir atestavimo namų ekonomikos srityje standartus. 1908 išrinkta pirmąja naujai įsteigtos Amerikos namų ekonomikos asociacijos (nuo 1994 Amerikos šeimos ir vartotojų mokslų asociacija) prezidente. Įkūrė ir finansavo asociacijos leidžiamą periodinį žurnalą Journal of Home Economics (nuo 1994 Journal of Family and Consumer Sciences).

Naujosios Anglijos virtuvės buveinė Bostone

Knygos

Parašė daugiau kaip 15 knygų, svarbesnės: Valymui ir maisto gaminimui naudojama chemija (The Chemistry of Cooking and Cleaning 1882), Pragyvenimo išlaidos (The Cost of Living 1899), Sanitarija kasdieniame gyvenime (Sanitation in Daily Life 1907), parengė įvairių brošiūrų.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką