eneolitas
eneoltas (lot. aeneus – varinis + gr. lithos – akmuo), chalkoltas (gr. chalkos – varis + lithos – akmuo), pereinamasis laikotarpis iš akmens amžiaus į bronzos amžių. Kartais vadinamas vario amžiumi. Skiriamas Azijoje ir Europoje (išskyrus šiaurines teritorijas). Eneolite greta akmeninių įrankių ir ginklų pradėta naudoti varinius. Pirmieji vario dirbiniai apie 7000 pr. Kr. aptikti Artimuosiuose Rytuose (Çatal Hüyüke, Çayönü, Alikösėje), nuo apie penkto tūkstantmečio prieš Kristų vidurio jie paplito Europos pietrytinėje dalyje, ketvirtame tūkstantmetyje prieš Kristų – Vidurio Europoje. Manoma, varis apdirbti pradėtas beveik tuo pat metu Artimuosiuose Rytuose, Balkanuose, greičiausiai ir Iberijoje (dabartinio Sakartvelo rytinėje dalyje).
eneolito laikų moters statulėlė iš Karadepės
Eneolito laikotarpio pradžioje pagrindiniai darbo įrankiai ir ginklai gaminti iš akmens, titnago ir kaulo, varis naudotas papuošalų, prestižinių ir valdžią simbolizuojančių dirbinių gamybai. Eneolito pabaigoje papuošalai (smeigtukai, kabučiai, karoliai, apyrankės, įvairūs apkalai, segės) gaminti iš aukso ir sidabro, o varis tapo pagrindine medžiaga, iš kurios buvo gaminami darbo įrankiai ir ginklai (būdingas kirvis su koto skyle).
eneolito laikų tapyta vaza iš Geoksiuro
Pastatai stačiakampiai, dažniausiai kelių patalpų. Eneolito laikotarpiu pradėta įtvirtinti gyvenvietes, iškilo vyro, kaip kario, vaidmuo visuomenėje, didėjo turtinė diferenciacija, pradėta verstis žemdirbyste, plito įvairiais raštais (daug trispalvių įvijinių motyvų) ornamentuota bei tapyta keramika (ypač vazos), statulėlės ir gyvulių figūrėlės. Eneolito viduryje (4400–4200 pr. Kr.) iš Rytų Europos stepių ir miškastepių zonos į Europą ėmė skverbtis pilkapių kultūros žmonės; pradėta laidoti pilkapiuose (pilkapiai, pilkapynai). Azijoje eneolitui priskiriami Karadepės, Geoksiuro paminklai, šiuo laikotarpiu susiklostė Anau kultūra, Europos rytuose – Dniepro-Doneco kultūra, vakaruose – Butmiro kultūra, vidurio rytuose – Lengyelio kultūra, Tripolės-Cucuteni kultūra.
Lietuvoje ir gretimuose kraštuose eneolito laikotarpis neskiriamas dėl labai mažo pirmųjų varinių dirbinių kiekio bei vėlyvo jų pasirodymo (pasirodė beveik kartu su bronziniais dirbiniais).
-vario amžius
2674