energijos balansas
enegijos balánsas, materialinis balansas, apibūdinantis energijos išteklių ir energijos rūšių gavimo šaltinius ir vartojimą. Energijos balansas parodo energijos išteklių sunaudojimą elektros energijos ir šilumos gamybai, perdirbimui į kitą kurą, neenergetinėms reikmėms, energijos gamybos apimtis, eksportą, importą, nuostolius, galutinių vartotojų sąnaudas. Energijos balansai sudaromi remiantis visų nuosavybės formų įmonių, vartojančių, gaminančių ar tiekiančių kurą ir energiją, duomenimis. Energijos balanso svarbiausia sudėtinė dalis – elektros energijos balansas, rodantis jos gamybą ir vartojimą; dar gali būti dalys, rodančios šiluminės energijos, pirminės ir antrinės energijos, galutinės energijos gamybą ir vartojimą, naftos perdirbimo apimtis, gamtinių dujų sąnaudas ir kita.
Pasaulio energijos balanse iki 20 a. vyravo mediena (malkos) ir anglys, 20 a. pradžioje – anglys, vėliau – nafta (pavyzdžiui, 1979 sudarė apie 47 % visų naudotų energijos išteklių) ir dujos. 20 a. pabaigoje–21 a. pradžioje nafta sudarė apie 37 %, anglys ir kitas kietasis kuras – apie 30 %, gamtinės dujos – apie 21 %, branduolinė energija ir hidroenergija – apie 10 % naudotų energijos išteklių.
LIETUVOS energijos balanse iki 20 a. 6 dešimtmečio vidurio vyravo vietiniai energijos ištekliai – malkos, durpės ir jų briketai, įvairios atliekos ir vandens energija. Daugiau kaip 60 % viso kuro buvo sunaudojama patalpoms šildyti. Po Antrojo pasaulinio karo iki 7 dešimtmečio vidurio elektrinėse daugiausia buvo naudojama durpių. Didėjant energijos poreikiams, 7–9 dešimtmečiais sparčiai didėjo įsivežamos naftos ir jos produktų bei dujų (nutiesus dujotiekį į Lietuvą) kiekis, akmens anglių sunaudojimas mažai kito. 20 a. pabaigoje branduolinio kuro dalis energijos balanse sudarė 34–37 %. Lietuvos vietinių išteklių (durpės, malkos, medienos atliekos, šiaudai, upių vandens ir geoterminės energijos ištekliai, nafta) yra nedaug ir pirminės energijos balanse jie sudaro apie 7 %. Lietuvos energijos, elektros energijos ir šiluminės energijos balansai parodyti 1–3 lentelėse (Ūkio ministerijos duomenys).
1
2
3