Epikras (Epikuros) 341 pr. Kr.Samas 271 pr. Kr.Atėnai, senovės graikų filosofas. Vienas žymiausių helenizmo laikų filosofų.

Gyvenimo faktai

Apie 321–311 pr. Kr. gyveno Kolofone (dabar Değirmendere, prie İzmiro), mokėsi pas Demokrito sekėją filosofą Nausifaną. Maždaug nuo 311 gyveno Mitilėnėje, vėliau Lampsake (dabar Turkija, Çanakkalės ilas). Apie 306 persikėlęs gyventi į Atėnus ten įkūrė filosofijos mokyklą (vadinta Epikūro sodu, atstovai – sodo filosofais) ir jai vadovavo; žymesni Epikūro mokiniai: Metrodoras Lampsakietis (330–278), Hermarchas (325–apie 250 pr. Kr., po Epikūro mirties vadovavo mokyklai).

Epikūras (helenizmo laikotarpio biusto romėniška kopija, marmuras, Britų muziejus)

Etika

Epikūro etikos pagrindinis objektas yra svarstymai, kas yra laimė ir kaip ją pasiekti. Teigė, kad žmogus yra laimingas, kai nejaučia fizinės ir dvasinės kančios; tai pasiekiama dora ir protu. Poreikius skirstė į natūralius ir būtinus, natūralius ir nebūtinus bei kylančius dėl klaidingo požiūrio ir galinčius sukelti nemalonumą. Anot Epikūro, teisingai gyvenama, kai atsisakoma klaidingos nuomonės ir išsivaduojama iš nerimo bei sumaišties (tokią būseną vadino ataraksija).

Gamtos teorija

Fizikoje (gamtos teorijoje) rėmėsi 3 pagrindiniais principais: niekas neatsiranda iš nebūties, niekas neišnyksta nebūtyje, visata visada buvo tokia, kokia yra dabar, ir visada tokia liks. Anot Epikūro, kūnai sudaryti iš daugybės tarpusavyje nesusijusių atomų, kurių savybės, atsirandančios atomams jungiantis, yra dydis, sunkis ir forma. Visata sudaryta tik iš kūnų ir tuštumos, kuri yra kūnų buvimo ir judėjimo sąlyga. Visatoje, anot jo, egzistuoja daugybė pasaulių, nes atomų aibė ir tuštuma yra begalinės. Pasaulį aiškino kaip mechaniškai veikiančių materialių jėgų darinį, kurio raidos nelemia dievai, būtinybė ar lemtis.

Kitos idėjos

Siela, pasak Epikūro, yra mirtinga. Logikoje analizavo kriterijus, leidžiančius atskirti tiesą nuo melo. Laikėsi sensualistinės nuostatos, kad tiesą galima suvokti vadovaujantis juslėmis, nes jos atkuria tikrovę tokią, kokia yra.

Veikalai

Diogenas Laertietis mini, kad Epikūras sukūrė apie 300 veikalų; išliko – Apie gamtą (fragmentų), Svarbiausios mintys, trys laiškai (Herodotui, Pitokliui, Menoikėjui, du pastarieji lietuviškai 1977).

Atminimo įamžinimas

1987 Epikūro vardu pavadintas asteroidas nr. 5954.

R: Apie laimę Kaunas 2000. L: R. Žibaitis Epikūro etika Vilnius 1998.

698

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką