érkinis encefaltas, sunki židininė virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Erkinio encefalito sukėlėjas – erkinio encefalito virusas, priklausantis Flaviviridae šeimai. Platina iksodinės erkės.

Liga gali plisti dviem būdais. Pirmasis būdas – erkė (viruso nešiotoja) prisisiurbia prie žmogaus odos paviršiaus, kad galėtų maitintis žmogaus krauju. Pradurdama odą, erkė išskiria seilių, kuriose yra nuskausminamųjų ir kraujo krešumą skatinančių medžiagų. Su seilėmis į žmogaus organizmą patenka erkinio encefalito virusas. Šį virusą platina ne kiekviena, o tik užsikrėtusios erkės. Antrasis būdas – užsikrečiama per termiškai neapdorotą pieną ar jo produktus. Erkė įsisiurbia pieno duodančiam galvijui (ožkai, karvei ir kt.), ir pro įsisiurbimo vietą patekę virusai išplinta po galvijo organizmą. Vėliau virusai patenka į pieno liaukas ir su pienu išskiriami į išorę. Termiškai neapdorojus virusu užsikrėtusio galvėjo pieno ir jo suvartojus, užsikrečiama erkiniu encefalitu. Gyvūnai erkiniu encefalitu neserga, užsikrėtę jie gali tapti tik viruso nešiotojais.

pievinė erkė, viena iš erkinio encefalito platintojų

Erkinio encefalito inkubacinis periodas trunka nuo 2 iki 28 dienų. Pirmoji ligos stadija trunka 1–8 dienas. Jos požymiai – silpnumas, nuovargis, galvos skausmas, karščiavimas, viso kūno skausmai. Tokia būsena trunka apie 5–7 dienas. Antroji ligos stadija prasideda praėjus 5–8 dienoms. Jos simptomai – pykinimas, galvos skausmas, sprando raumenų rigidiškumas, vokų drebulys. Praėjus karščiavimui erkinio encefalito virusas pažeidžia smegenų dangalus. Sutrinka judesiai, žmogus negali pajudinti kurios nors kūno dalies, atrofuojasi raumenys. Sutrinka smegenų kraujotaka, atsiranda atminties sutrikimų. Per vėlai pradėjus gydymą ar negydant, pasireiškia meningitas, paralyžius, gali ištikti koma. Mirštamumas nuo erkinio encefalito siekia 0,5–4 %. Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, nevisiškai pasveiksta (liekamieji reiškiniai – nuolatiniai galvos skausmai, miego sutrikimai). Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, įgyja imunitetą šiai ligai.

Erkinio encefalito pirmieji požymiai dažnai painiojami su gripo ar peršalimo simptomais. Pacientui, kuriam pasireiškia erkiniam encifalitui būdingi simptomai ir jam buvo įkandusi erkė, arba pavasario–vasaros laikotarpiu jis vartojo termiškai neapdorotą pieną, būtina kreiptis į gydytoją.

Veiksmingiausia apsaugos priemonė nuo erkinio encefalito yra vakcina.

encefalitas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką