Ermitažas
Ermitãžas, Valstýbinis Ermitãžas (Государственный Эрмитаж; Gosudarstvennyj Ermitaž), dailės ir kultūros istorijos muziejus Sankt Peterburge; vienas didžiausių muziejų pasaulyje.
Veikla, struktūra
Ermitažo vaizdas iš viršaus (priekyje – Rūmų aikštė)
Renka, saugo, tiria ir eksponuoja Rusijos, Europos, Azijos, Afrikos šalių dailę, archeologijos paminklus. Skyriai: Archeologijos (radiniai daugiausia iš buvusios SSRS teritorijos; ypač vertingi skitų ir sarmatų lobiai iš Šiaurės Kaukazo, Krymo, Ukrainos; yra radinių iš Lietuvos teritorijos), Antikos (senovės graikų ir romėnų), Rytų šalių kultūrų (senovės Egipto, Bizantijos, Kinijos), Vakarų Europos tapybos, piešinio ir grafikos, skulptūros (vertingi 13–20 a. Italijos, 16–18 a. Ispanijos, 15–20 a. Vokietijos, 15–17 a. Nyderlandų ir kitų šalių vaizduojamosios dailės rinkiniai), Rusų kultūros, Taikomosios dailės, Numizmatikos; yra biblioteka, restauravimo ir konservavimo dirbtuvės. Muziejus apima buvusios carų rezidencijos pastatus: Žiemos rūmus (1762, architektas B. F. Rastrelli), Mažąjį (1767), Senąjį (1784) ir Naująjį (1852, architektas F. K. L. von Klenze) Ermitažą, Menšikovo rūmus.
Istorija
1764 Jekaterinai II įsigijus 225 tapybos kūrinius pradėjo veikti kaip rūmų galerija. Vertingų flamandų ir olandų tapybos eksponatų turėjo Petras I. 19 a. pirmoje pusėje įkurtos saugyklos ir restauravimo dirbtuvės, sukaupta daug kūrinių (ypač italų dailės), juos imta eksponuoti pagal nacionalines mokyklas, nuo 1825 – kolekcionuoti ir rusų dailę. Pastačius Naująjį Ermitažą Ermitažas tapo svarbiausiu Rusijos dailės muziejumi, buvo atidarytas visuomenei. Po 1917 Spalio perversmo papildytas Jusupovų, Stroganovų, Šuvalovų, Šeremetevų nacionalizuotais dailės rinkiniais. 20 a. 3–4 dešimtmetyje perėmė Leningrado dailės akademijos ir SSRS Mokslų akademijos (Antropologijos ir etnografijos muziejaus) kolekcijas, 20 a. 4–5 dešimtmetyje – Naujojo Vakarų meno muziejaus modernizmo dailės eksponatus (iš S. Ščiukino, I. Morozovo kolekcijų). 2003 Ermitažas turėjo apie 3 mln. eksponatų.
Ermitažas. Žiemos rūmų salė
2635