Erwin Johannes Eugen Rommel
Rommel Erwin Johannes Eugen (Ervinas Johanesas Oigenas Ròmelis) 1891 11 15Heidenheim an der Brenz (Viurtembergas) 1944 10 14Herrlingen (prie Ulmo), Vokietijos karo veikėjas. Feldmaršalas (1942). 1910 stojo mokytis į Dancigo (dabar Gdanskas) karo pėstininkų mokyklą. Per I pasaulinį karą kovojo Prancūzijoje, Rumunijoje, Italijoje, buvo tris kartus sužeistas. Po karo liko tarnauti reichsvere. A. Hitleriui 1933 atėjus į valdžią pritarė nacių ginklavimosi politikai ir stipraus vermachto kūrimui. 1935–38 dėstė Potsdamo karo akademijoje, šiuo laikotarpiu parašė knygą Pėstininkai atakuoja (Infanterie greift an 1937), paremtą asmenine I pasaulinio karo patirtimi.
Erwin Johannes Eugen Rommel
Nuo 1940 02 vadovavo 7‑ai tankų divizijai, kuri pasižymėjo mūšiuose Prancūzijoje, pirmoji prasiveržė prie Atlanto; išgarsėjo Vokietijoje ir už jos ribų. Nuo 1941 02 paskirtas Libijoje veikiančio korpuso vadu, kur turėjo padėti nesėkmingai kariaujančiai Italijai. Čia pasireiškusį E. J. E. Rommelio talentą išpopuliarino nacių propaganda, bet dėl jo talento ir korektiško elgesio su priešininku jį aukštai vertino ir Sąjungininkai. Dėl didelės Sąjungininkų jėgų persvaros Afrikos korpusas pralaimėjo al Alameino mūšį ir kapituliavo. E. J. E. Rommelis buvo paskirtas armijų grupės B vadu, rūpinosi Prancūzijos Atlanto pakrantės gynyba nuo galimo Sąjungininkų įsiveržimo.
E. J. E. Rommelis Šiaurės Afrikoje (apie 1940–42)
1944 06 06 Sąjungininkams sėkmingai išsilaipinus Normandijoje E. J. E. Rommelis nusivylė A. Hitlerio vadovavimu ir pritarė opozicinių karininkų planams iš valdžios pašalinti A. Hitlerį (Liepos dvidešimtosios sąmokslas). Per 1944 07 17 aviacijos antskrydį pafrontės zonoje sužeistas ir 07 20 sąmokslininkams nepadėjo, bet apie jo bendradarbiavimą tapo žinoma. Populiariausio kariuomenėje ir vokiečių visuomenėje feldmaršalo neteisė, privertė nusinuodyti. Oficialiai paskelbta, kad E. J. E. Rommelis mirė nuo žaizdų, jis iškilmingai palaidotas.
E. J. E. Rommelis – vienintelis Trečiojo reicho elito narys, kuriam po karo atidarytas muziejus.
2803