Étienne Bonnot de Condillac
de Condillac Étienne Bonnot (Etjenas Bono de Kondijãkas) 1714 09 30Grenoblis 1780 08 03Flux (prie Orleano), prancūzų filosofas, ekonomistas. Sensualizmo atstovas. Prūsijos karališkosios mokslų akademijos (1749) ir Prancūzų akademijos narys (1758). Kunigas (1740). Bendradarbiavo su D. Diderot, J. Le R. d’Alembert’u.
Idėjos
Veikaluose reiškė šviečiamąsias idėjas. Patyrė J. Lockeʼo idėjų įtaką, bet neigė refleksijos reikšmę pažinimui. Manė, kad pažinimas ir dvasinės galios susijusios su sąmonės gebėjimu suvokti aplinką. Jutimus, pasak jo, lydi noro ir nenoro jausmas, veikiantis tolesnius veiksmus ir visą dvasinę veiklą (dėmesį, atmintį, sprendimus) bei pažinimą. Sielą laikė nematerialia, pabrėžė valios laisvę. Kalbą aiškino kaip ženklų sistemą, kuri išreiškia dvasinius procesus. Nepritarė kai kuriems fiziokratų teorijos teiginiams, skelbė ekonominio liberalizmo idėjas. Pabrėžė subjektyvų daikto vertės pobūdį – ji yra ne ekonominio kainos dėsnio išraiška, bet indivuali nuostata, grindžiama naudingumu ir retumu.
Étienne Bonnot de Condillac (Pierre-Michel Alix raižinys pagal Guiseppe Baldrighi paveikslą, Ženevos dailės ir istorijos muziejus)
Veikalai
1780 É. B. de Condillacas parašė logikos vadovėlį Lietuvos ir Lenkijos mokykloms Logika, arba Pirmieji mąstymo meno pradai (La logique, ou Les premiers développements de lʼart de penser, lenkų kalba 1802, 1808 ir 1819 Vilniuje). Vadovėlis skleidė Šviečiamojo amžiaus logikos idėjas Lietuvoje.
Svarbesni kiti veikalai: Bandymai atrasti žmogiškojo pažinimo šaltinį (Essai sur l’origine des connaissances humaines 1746), Traktatas apie sistemas (Traité des systèmes 1749), Traktatas apie pojūčius (Traité des sensations 1754), Traktatas apie gyvūnus (Traité des animaux 1755), Mokslų kursas (Cours d'études 13 tomų 1767–73), Prekyba ir vyriausybė (Le commerce et le gouvernement 1776), Skaičiavimo kalba (Langue des calculs 1798; nebaigtas).