Europòlas (anglų kalba Europol), Euròpos polcijos biùras (anglų kalba European Police Office), Europos Sąjungos teisėsaugos agentūra, finansuojama iš Europos Sąjungos biudžeto. Būstinė Hagoje.
Veikla
Europolo būstinė Hagoje
Europolo tikslas – gerinti valstybinių institucijų darbą ir bendradarbiavimą užkertant kelią pavojingiems tarptautiniams nusikaltimams ir su jais kovojant, tiesiogiai prisidėti prie Europos Sąjungos teisėsaugos veiksmų įveikiant organizuotą nusikalstamumą. Europolo veikla apima bylas, susijusias su nelegalia prekyba žmonėmis, narkotikais, branduolinėmis ir radioaktyviosiomis medžiagomis, nusikaltimus, susijusius su automobiliais, tiria su terorizmu, pinigų plovimu ir padirbinėjimu susijusias bylas. Numatytos specialios duomenų apsaugos priemonės, nustatyta duomenų naudojimo ir perdavimo trečiajai šaliai tvarka, analizuojami nusikaltimai Europos Sąjungos valstybėse narėse ir derinama jų tyrimų technika. Europolas rengia sunkių formų ir organizuoto nusikalstamumo grėsmės įvertinimą, ataskaitą dėl terorizmo padėties ir tendencijų Europos Sąjungoje. Nors Europolas neturi įgaliojimų taikyti priverstinio vykdymo priemones (pvz., atlikti areštus arba kratas), vis dėlto jo operatyviniai įgaliojimai palaipsniui plečiami.
Institucijos
Europolo institucijos: Valdyba (svarbiausi sprendimus priima 2/3 balsų dauguma), kuriai priklauso po vieną tikrąjį ir vieną pakaitinį atstovą iš kiekvienos Europos Sąjungos šalies (tikslas – prižiūrėti organizacijos veiklą), direktorius (Europos Sąjungos Taryba išrenka iš Valdybos pateikto ne mažiau kaip 3 kandidatų sąrašo ir kvalifikuota balsų dauguma skiria 4 metų kadencijai, kuri gali būti pratęsta dar kartą), 3 direktoriaus pavaduotojai (skiriami 4 metų kadencijai, kuri gali būti pratęsta dar kartą), Jungtinės priežiūros institucija (sudaro po 2 duomenų apsaugos specialistus iš kiekvienos valstybės narės; kontroliuoja asmens duomenų turinį ir naudojimą), finansų kontrolierius (vienbalsiai skiria Valdyba; jis atsakingas už finansinių įsipareigojimų vykdymo bei išlaidų stebėjimą, Europolo pajamų nustatymą ir surinkimą), Jungtinis audito komitetas (sudaro 3 nariai, paskirti Europos Audito Rūmų).
Europolas atskaitingas Europos Sąjungos Tarybai. 2023 viduryje dirbo daugiau kaip 1400 darbuotojų. Kiekviena valstybė narė savo šalyje įkuria nacionalinį padalinį, kuris paskiria atstovą ryšiams su Europolu palaikyti.
Istorija
1994 01 03 Hagoje įkurtas Europolo narkotikų padalinys tarptautinėms narkotikų byloms tirti. 1995 03 10 pradėta bendradarbiauti nelegalios prekybos radioaktyviosiomis ir branduolinėmis medžiagomis, nelegalios imigracijos, automobilių kontrabandos ir kitose nusikaltimų tyrimų srityse. 1995 07 26 Kanuose Europos Sąjungos valstybės narės pasirašė susitarimą išplėsti Europolo veiklą. 1998 10 01 ratifikuota Europolo konvencija, 2016 05 Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba patvirtino naująjį Europolo reglamentą.
Europolui 2000 03 27 Europos Sąjungos Tarybos sprendimu suteikta teisė dalyvauti derybose siekiant sudaryti susitarimus su trečiosiomis šalimis ir ne Europos Sąjungos institucijomis, pvz., jis pasirašė bendradarbiavimo susitarimus su Interpolu ir Jungtinėmis Amerikos Valstijomis. 2002 11 28 Europos Sąjungos Tarybos aktu Europolui suteikta teisė dalyvauti jungtinių tyrimų grupių veikloje ir prašyti valstybes nares pradėti baudžiamųjų bylų tyrimus.
2013 01 įsteigus Europos kovos su elektroniniu nusikalstamumu centrą (EC3), atsakingą už Organizuoto nusikalstamumo internete grėsmės vertinimo ataskaitą, padidintas Europolo analitinis pajėgumas. Europolas daugiausiai prisidėjo prie Europos Sąjungos teisėsaugos atsako į kylančias grėsmes.
Po 2015 pradžioje Paryžiuje ir Kopenhagoje įvykdytų teroro aktų Teisingumo ir vidaus reikalų taryba įgaliojo Europolą įkurti Internetinės informacijos žymėjimo padalinį, kuris kovotų su teroristine propaganda internete ir kitais ekstremistiniais veiksmais (šis padalinys darbą pradėjo 2015 07 01). Po 2015 11 Paryžiuje įvykdytų išpuolių Europos Sąjungos Taryba dar labiau išplėtė Europolo įgaliojimus kovos su terorizmu srityje: nuo 2016 01 01 pradėjo veikti Europos kovos su terorizmu centras, kuriame dirba valstybių narių deleguoti kovos su terorizmu ekspertai. Dėl masinio neteisėtų migrantų antplūdžio į Europos Sąjungą 2014 ir 2015 pradžioje, Europolas, siekdamas sustiprinti pastangas kovoje su organizuotu žmonių gabenimu, 2015 03 pradėjo vykdyti bendrą operaciją MARE (Europolas prie šios operacijos prisideda skirdamas darbuotojus į prie išorinių sienų naujai sukurtus migrantų antplūdžio valdymo centrus).
Lietuva ir Europolas
Lietuva 2003 10 31 su Europolu pasirašė bendradarbiavimo sutartį, 2004 04 22 ratifikavo Europolo konvenciją ir jos papildomus protokolus, 2004 09 01 Lietuva tapo visateise Europolo nare. Lietuvos ryšių palaikymo biure Europole pareigas eina du (1 policijos ir 1 muitinės) pareigūnai.
2271