Europos monitoringo ir vertinimo programa

Europos monitoringo ir vertinimo programos logotipas

Euròpos monitòringo ir vèrtinimo programà (angl. European Monitoring and Evaluation Programme, EMEP), oro teršalų plitimo dideliais atstumais Europoje stebėsenos ir vertinimo tarptautinė programa. Programa įgyvendina Tolimų oro teršalų pernašų konvenciją ir sprendžia tarpvalstybines oro taršos problemas. Programos tikslas – reguliariai teikti Konvenciją pasirašiusių valstybių vyriausybėms ir pagalbinėms institucijoms kvalifikuotą mokslinę informaciją, kuri padėtų spręsti tarptautinius klausimus dėl išmetamų teršalų mažinimo. Iš pradžių programa buvo skirta rūgštėjimą ir eutrofikaciją sukeliančių medžiagų (sieros dioksido, azoto oksidų ir amoniako) pernešimui įvertinti. Vėliau jos taikymo sritis buvo išplėsta, apimant pažemio ozono, patvariųjų organinių teršalų, sunkiųjų metalų ir kietųjų dalelių susidarymą bei pernešimą. EMEP programa susideda iš 3 pagrindinių elementų: duomenų apie išmetamus teršalus rinkimo, oro ir kritulių kokybės matavimų bei pernešimo atmosferoje ir oro teršalų nusėdimo modeliavimo. Derinant šiuos 3 elementus reguliariai teikiamos ataskaitos apie oro teršalų išmetimą, koncentraciją, nusėdimą, tarpvalstybinių srautų kiekį ir reikšmę bei su tuo susijusias kritines apkrovas ir ribinių lygių viršijimą.

EMEP vykdoma bendradarbiaujant su mokslininkais ir nacionaliniais ekspertais, kurie prisideda prie sistemingo išmetamųjų teršalų matavimo duomenų ir integruotų vertinimo rezultatų rinkimo, analizės ir ataskaitų teikimo. Programą įgyvendina 4 darbo grupės: Matavimų ir modeliavimo, Išmetamų teršalų aprašų ir prognozių, Integruoto vertinimo modeliavimo ir Oro teršalų transportavimo Šiaurės pusrutulyje.

EMEP tiriamąją ir vertinimo veiklą vykdo 5 centrai. Cheminių oro kokybės ir kritulių matavimų koordinavimas ir kalibravimas vykdomas Cheminių medžiagų koordinavimo centre Norvegijoje. Vakarų meteorologijos sintezės centras, esantis Norvegijoje, yra atsakingas už taršių sieros, azoto fotooksidantų ir atmosferos dalelių modeliuojamąjį vertinimą. Už sunkiųjų metalų ir patvariųjų organinių teršalų modeliavimą atsakingas Rytų meteorologijos sintezės centras Slovėnijoje. 1999 Konvencijos vykdomoji institucija nusprendė įkurti Integruoto vertinimo modeliavimo centrą Austrijoje, kuris būtų paremtas ankstesniais modeliavimo darbais, ypač regioninės oro taršos informacija ir modeliavimu (angl. Regional Air Pollution Information and Simulation, RAINS). Emisijos aprašų ir prognozių centras Austrijoje renka informaciją apie rūgštinančių oro teršalų, sunkiųjų metalų, kietųjų dalelių ir fotocheminių oksidantų emisijas ir sudaro jų prognozes.

Nuo 2017 EMEP geografinėje koordinačių sistemoje (WGS84) naudoja 0,1° × 0,1° ilgumos ir platumos tinklelį, kuris susiejamas su valstybių ribomis. Naujasis EMEP domenas apima geografinę sritį tarp 30° ir 82° šiaurės platumos ir nuo 30° vakarų ilgumos iki 90° rytų ilgumos. Šalys pagal naują rezoliuciją nuo 2017 privalo pranešti apie įtrauktas emisijas: sieros oksidų (SOx), azoto oksidų (NOx), ne metano lakiųjų organinių junginių, amoniako, anglies monoksido ir stambių dispersijų kietųjų dalelių, kadmio, gyvsidabrio, švino, polichlorintų dibenzo-para-dioksinų ir polichlorintų dibenzofuranų (PCDD / PCDF), benzo(a)pireno, benzo(b)fluoranteno, benzo(k)fluoranteno, indeno ir heksachlorbenzeno (HCB).

1163

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką