Europos standartizacijos komitetas

Europos standartizacijos komiteto logotipas

Euròpos standartizãcijos komitètas (pranc. Comitè Européen de Normalisation, CEN, angl. European Committee for Standardization, ECS), tarptautinė nekomercinė organizacija, Europos Sąjungos oficiali standartizacijos įstaiga. Būstinė Briuselyje. Komitetas kartu su Europos elektrotechnikos standartizacijos komitetu (pranc. Comité Européen de Normalisation Électrotechnique, CENELEC) ir Europos telekomunikacijų standartų institutu (angl. European Telecommunications Standards Institute, ETSI) yra Europos standartizacijos organizacijos, kurias Europos Sąjunga ir Europos laisvosios prekybos asociacija (ELPA) oficialiai pripažino atsakingomis už standartų rengimą ir apibrėžimą Europos lygiu.

Tikslai

Komiteto pagrindinis tikslas – skatinti prekybą prekėmis ir paslaugomis kuriant europinius standartus (europines normas EN). Kiti tikslai – vieningai taikyti pasaulinius Tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO) standartus Komitetui priklausančiose šalyse, bendradarbiauti su visomis Europos standartizacijos organizacijomis, teikti paslaugas išduodant europinių standartų atitikimo sertifikatus.

Veikla

Komiteto veikla apima visas standartų sritis, išskyrus elektrotechniką (šioje srityje oficiali standartizacijos įstaiga Europos Sąjungoje yra CENELEC) ir telekomunikacijas (šioje srityje veikia ETSI).

Komitetas kuria, prižiūri ir platina įvairių sektorių (gamybos, medžiagų, paslaugų, energetikos, statybos, sveikatos priežiūros, kosmoso, transporto, pakavimo ir kitų) standartus, reikalavimus ir kitus techninius dokumentus. Pasaulinius ISO standartus naudoja kaip pagrindą kuriamiems europiniams standartams arba papildo pasaulinius standartus.

Europos standartizacijos komitetas vienija 34 Europos šalių nacionalines standartizacijos institucijas (nuo 2004 ir Lietuvos standartizacijos departamentą). Komiteto veikloje dalyvauja daugiau kaip 60 000 technikos ekspertų, įvairių vartotojų ir kitų organizacijų atstovų.

Istorija

Komitetą 1961 įkūrė Europos ekonominės bendrijos ir ELPA šalių narių nacionalinės standartizacijos institucijos, siekdamos sukurti bendrą Europos rinką mažinant technines prekybos kliūtis. Stengiantis išvengti standartų dubliavimo (dažnai ir prieštaringo) 1991 pasirašyta (įsigaliojo 2000 viduryje) Vienos sutartis tarp Komiteto ir Tarptautinės standartizacijos organizacijos. 2012 įsigaliojo Europos standartizacijos reglamentas. Komitetas kartu su CENELEC ir ETSI paskelbė Standartizacijos strategiją, kurioje apibrėžė bendruosius Europos standartizacijos tikslus iki 2020, standartų ir normų reikšmę skatinant ekonomikos augimą ir inovacijas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką