Euròpos Tarýba, ET (anglų kalba Council of Europe, CoE), regioninė tarptautinė organizacija.
Įkūrimas
1949 05 05 įkūrė dešimt Europos valstybių (Airija, Belgija, Danija, Didžioji Britanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Norvegija, Prancūzija ir Švedija). Būstinė – Strasbūre. Oficialios Europos Tarybos kalbos yra anglų ir prancūzų, t. p. vartojamos vokiečių, italų ir rusų kalbos.
Siekdamas įtraukti visuomenę į Europos vienijimosi procesą Europos Tarybos Ministrų Komitetas 1964 paskelbė gegužės 5 dieną Europos diena.
Europos Tarybos Ministrų Komiteto pirmasis posėdis Strasbūro rotušėje 1949 rugpjūtį
Pagrindiniai tikslai
Europos Tarybos pagrindiniai tikslai (papildyti 1989): skatinti Europos valstybių vienybę, Europos identiteto ir kultūros plėtrą, ginti žmogaus teises, pliuralistinę demokratiją ir teisėtumą, spręsti bendras Europos problemas (tautinių mažumų apsaugos, kovos su ksenofobija ir netolerancija, aplinkos apsaugos, bioetikos, AIDS, narkomanijos ir kitas), siekti politinio stabilumo ir pagarbos žmogaus teisėms, ypač pokomunistinėse šalyse, teikti pagalbą politinėms, įstatymų ir konstitucinėms reformoms Europos šalyse. Europos Tarybos valstybės nebendradarbiauja karinio saugumo ir gynybos srityje. Į Europos Tarybą priimamos tik nustatytus demokratijos standartus atitinkančios Europos valstybės, pripažįstančios įstatymų viršenybės ir kitus demokratijos principus.
Narės
2023 Europos Tarybos narės buvo 46 valstybės (lentelė). Japonija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanada, Meksika ir Šventasis Sostas turi stebėtojo statusą Ministrų Komitete, Izraelis, Kanada ir Meksika – Parlamentinėje Asamblėjoje.
Veikla
Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos posėdžių salė Strasbūre (2018)
Pagrindinė Europos Tarybos veiklos sritis – Europos konvencijų ir sutarčių rengimas. Šie dokumentai padeda valstybėms, Europos Tarybos narėms, atitinkamai derinti ir keisti savo vidaus įstatymus. Prie kai kurių konvencijų ir sutarčių gali prisijungti valstybės, nesančios Europos Tarybos narėmis. Europos Taryba organizuoja už tam tikros srities valdymą atsakingų ministrų (teisingumo, švietimo, šeimos reikalų, sveikatos apsaugos, aplinkos, savivaldos, migracijos, moterų ir vyrų lygybės, darbo, žiniasklaidos, kultūros, sporto, jaunimo ir kita) konferencijas. Europos Tarybos veiklą reglamentuoja statutas, kuriuo nustatyti Europos Tarybos tikslai, struktūra, finansavimas, narių privilegijos ir imunitetai.
Pagrindinės institucijos
Europos Tarybos pagrindinės institucijos: Ministrų Komitetas, Parlamentinė Asamblėja, Europos vietos ir regionų valdžios kongresas, sekretoriatas, Europos Žmogaus Teisių Teismas.
Ministrų Komitetas yra vykdomoji Europos Tarybos institucija, kurią sudaro valstybių užsienio reikalų ministrai, jam pirmininkauja valstybės narės rotacijos būdu (Lietuva pirmininkavo 2001 11 08–2002 05 03).
Parlamentinė Asamblėja yra patariamoji institucija, turinti iniciatyvų teisę, ją sudaro valstybių parlamentų deleguoti atstovai (pagal gyventojų skaičių deleguojama 2–18 narių: 2022 02 iš viso buvo 648 nariai – 324 pagrindiniai nariai ir 324 pakaitiniai nariai). Parlamentinėje Asamblėjoje stebėtojo statusą turi Izraelio, Kanados ir Meksikos parlamentarai, savo atstovus turi partnerės demokratijai – Jordanija, Kirgizija, Marokas, Palestina, t. p. Kosovo asamblėja. 1997 01 13 Baltarusijai buvo sustabdytas Parlamento specialaus svečio statusas, 2022 03 17 Baltarusija pašalinta iš Europos Tarybos dėl aktyvaus Rusijos karinės invazijos į Ukrainą palaikymo, 2014 04 iš Rusijos atimta balso teisė dėl veiksmų prieš Ukrainą (2020 grąžinta), smerkiant Rusijos karinę invaziją į Ukrainą 2022 03 16 ji pašalinta iš Europos Tarybos. Europos vietos ir regionų valdžios kongresas yra konsultacinė institucija, ją sudaro Vietos valdžios rūmai ir Regionų rūmai. Sekretoriatas yra nuolat veikianti administracinė institucija, vadovaujama generalinio sekretoriaus, Parlamentinės Asamblėjos renkamo 5 metų kadencijai (sekretorius atsako už Europos Tarybos veiklos strateginį planavimą bei biudžeto vykdymą ir vadovauja kasdieniam Europos Tarybos ir Sekretoriato darbui).
Europos Tarybos pastatas Agora Strasbūre
1997 įkurtas Europos Tarybos valstybių narių prievolių ir įsipareigojimų monitoringo komitetas, vykdantis monitoringo procedūras (Lietuvoje monitoringo procedūra buvo atlikta 1993–1997). Europos Žmogaus Teisių Teismas nagrinėja ginčus dėl Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pažeidimų bei teikia konsultacines išvadas dėl konvencijos ir jos protokolų aiškinimo.
Svarbiausi dokumentai
Svarbiausi Europos Tarybos dokumentai yra Europos konvencijos su papildomais protokolais (priimta daugiau kaip 190 konvencijų; svarbiausia – 1950 11 04 Europos žmogaus teisių konvencija; Lietuva ratifikavo 1995 04 27, įsigaliojo 1995 06 20).
Lietuva ir Europos Taryba
Europos Taryba padėjo Lietuvai 1991 01–06 pralaužti SSRS taikomą diplomatinę blokadą. 1992–93 Lietuva dalyvavo Europos Taryboje specialiojo svečio teisėmis. Parlamentinėje Asamblėjoje ir Vietų ir regionų valdžių kongrese Lietuvai atstovauja delegacijos, kurias sudaro po 4 narius bei 4 jų pavaduotojus.
1
777