Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai
Euròpos žẽmės kio fòndas káimo pltrai (angl. European Agricultural Fund for Rural Development, EAFRD), vienas iš dviejų Europos Sąjungos bendrosios žemės ūkio politikos finansavimo fondų (kitas – Europos žemės ūkio garantijų fondas), šios politikos antrojo ramsčio finansavimo instrumentas. Vienas Europos struktūrinių ir investicinių fodų.
Tikslai
Fondo tikslai – skatinti žemės ūkio konkurencingumą, užtikrinti tvarų gamtos išteklių valdymą ir veiksmingą kovos su klimato kaita priemonių įgyvendinimą, subalansuotą visos Europos Sąjungos kaimo vietovių plėtrą, kurti darbo vietas ir jas išlaikyti.
Remiamos sritys
Fondo lėšos skiriamos Europos Sąjungos žemės ūkio, miškininkystės sektoriui stiprinti, aplinkos bei gamtos ištekliams valdyti ir darniai kaimo plėtrai (pastarajai sričiai gali būti teikiamos ir subsidijos, ir finansinės priemonės). Apie 30 % fondo biudžeto turi būti skiriama aplinkosaugos ir kovos su klimato kaita priemonėms, 5 % – vietos plėtros strategijoms. Fondas prisideda prie kaimo vietovių ir žemės ūkio sektoriaus plėtros; siekiama, kad šis sektorius būtų atsparus, konkurencingas ir naujoviškas, nekenkiantis klimatui, socialiai įtraukus ir subalansuotas aplinkos atžvilgiu. Fondo biudžetas: 2014–2020 – 96 mlrd., 2021–2027 – 95,51 mlrd. eurų (iš jų aplinkosaugos ir kovos su klimato kaita priemonėms 2021–2022 – 26 %, 2023–2027 – 40 %).
Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai remiamos sritys
Paramos formos
Fondo lėšomis remiamos šios finansinės priemonės: paskolos (kai tradicinis skolinimas iš bankų ar kitų finansavimo šaltinių yra neprieinamas ar paskolų teikimo sąlygos yra gana griežtos; teikiamos palankesnėmis sąlygomis – su mažesne palūkanų norma, ilgesniu grąžinimo terminu ar lankstesniais įkeičiamo turto reikalavimais), mikrokreditai (mažos apimties paskolos, kai nėra galimybių pasiskolinti rinkos sąlygomis; turi trumpą paskolos grąžinimo terminą ir dažnai nereikalauja įkeisti turto arba yra švelnesni įkeičiamo turto reikalavimai), garantijos (skolintojui užtikrinama, kad paskola bus grąžinta, jei jos gavėjas taps nepajėgus grąžinti paskolą), investicijos į nuosavą kapitalą (investicijos į įmonės kapitalą investuotojui perleidžiant dalį arba visas įmonės akcijas; tokiu būdu investuotojas turi galimybę kontroliuoti įmonės veiklą bei uždirbti iš įmonės pelno; tinkamiausios aukštesnės rizikos veikloms arba įmonėms, pasižyminčioms dideliu augimo potencialu).
Finansinės priemonės gali būti derinamos su subsidijomis ir kitomis paramos formomis.
Istorija
2007 01 01 pertvarkius Europos žemės ūkio orientavimo ir garantijų fondą buvo įkurti Europos žemės ūkio garantijų fondas ir Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai.
3202