fdermeserio kultūra, vėlyvojo paleolito archeologinė kultūra (archeologinė kultūra).

Buvo paplitusi 10 200–8800 pr. Kr. dabartinėje Belgijos, Nyderlandų, Danijos, Vokietijos ir Lenkijos teritorijoje. Pavadinta (1954 išskyrė H. Schwabedissenas) pagal būdingo dirbinio – ilgos skeltės lenkta nugarėle (vokiečių k. Federmesser) – pavadinimą. Siejama su Madeleine’o kultūra ir Hamburgo kultūra.

Žmonės gyveno palapinės pavidalo lengvos konstrukcijos mažuose pastatuose. Vertėsi medžiokle ir žvejyba, rinko maistą. Naudojo daug titnaginių dirbinių, padarytų iš įvairaus dydžio nuoskalų, nuskeltų nuo viengalių ir dvigalių bei briauninių skaldytinių. Būdingiausi dirbiniai – antgaliai ir ašmenėliai (dažniausiai smulkios skeltys, kartais šiek tiek išlenkta nugarėle), naudoti įvairiuose medžioklės įrankiuose. Gyvenvietėse t. p. rasta trumpų gremžtukų su išgaubtu ašmenėliu (dažniausiai su įtvaru) ir rėžtukų, ylų, įvairiai retušuotų skelčių ir nuoskalų, kaulinių ir raginių vienos eilės, su retomis užbarzdomis, nuaštrinto kastuvėlio pavidalo žeberklų. Daugelis dirbinių dažnai aptinkami ir kitose archeologinėse kultūrose. Panašūs titnaginiai dirbiniai būdingi Creswello kultūrai ir Tardigravettės kultūros vėlyvajam laikotarpiui.

fėdermeserio kultūros antgaliai

Lietuvoje fėdermeserio kultūrai būdingų titnaginių pavienių dirbinių aptikta Ežeryno titnago kasyklose, Kašėtų gyvenvietėse.

2674

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką