finansinė analizė
finánsinė anãlizė, įmonės finansinės būklės ir veiklos rezultatų tyrimas siekiant padėti įmonės vadovybei įvykdyti numatytus tikslus.
Analizuojami įmonės veiklos rodikliai, ieškoma jų tarpusavio ryšių, veiklos efektyvumą lemiančių veiksnių, nustatomi faktai ir reiškiniai, galintys sutrukdyti pasiekti numatomų rezultatų.
Remiantis finansinės analizės rezultatais daromos išvados apie įmonės finansinę būklę (pavyzdžiui, mokumą, būsimas pajamas), gaunama informacija, kurios reikia perspektyvoms numatyti, racionaliems valdymo sprendimams priimti.
Skiriamos finansinės analizės 3 pagrindinės rūšys: horizontalioji, vertikalioji ir santykinė (arba koeficientų) analizė.
Horizontalioji analizė
Horizontaliosios analizės atveju lyginami dviejų ar daugiau metų finansinių ataskaitų (pavyzdžiui, balanso, pelno ir nuostolių ataskaitos; finansinė atskaitomybė) duomenys ir nustatomas nagrinėjamų rodiklių kitimas, išreikštas absoliučiaisiais dydžiais ir procentais (tai yra nustatomi nukrypimai nuo bazinių rodiklių). Gautų rezultatų tikslumą lemia tinkamai parinkti baziniai (tam tikrų metų) rodikliai – jie neturėtų būti lygūs 0 ar neigiamam skaičiui (jeigu taip yra, nukrypimai neturėtų būti skaičiuojami procentais). Šios analizės pagrindinis trūkumas – netiriamos rodiklių kitimo priežastys. Tam tikra horizontaliosios analizės atmaina yra trendo (ilgalaikės plėtros tendencijos) analizė, kartais laikoma finansinės analizės savarankiška rūšimi. Šiuo atveju nustatoma ilgesnio laikotarpio (dažniausiai 5–10 metų) rodiklių kitimo pagrindinės tendencijos ir dėsningumai.
Vertikalioji analizė
Atliekant vertikaliąją analizę kuris nors finansinės ataskaitos rodiklis lyginamas su bendru baziniu tos ataskaitos rodikliu, o gautas dydis išreiškiamas bazinio rodiklio (pavyzdžiui, turto, įsipareigojimų, produkcijos savikainos ir kita) procentais, tai yra kiekvienas dalinis rodiklis sudaro tam tikrą šio bazinio rodiklio dalį (procentais). Atliekant kelerių metų analizę nustatoma ne tik dalinių rodiklių kitimas, bet ir šių pokyčių priežastys.
Santykinė analizė
Santykinės analizės atveju nustatomas finansinės ataskaitos atitinkamų rodiklių tarpusavio ryšys, rezultatai dažniausiai išreiškiami procentais arba santykiu (koeficientu). Taikant šią analizę tiriami įmonės finansinės būklės rodikliai. Jų pagrindinės grupės: mokumo, pelningumo, kapitalo rinkos, veiklos efektyvumo ir pinigų srautų. Iš finansinės atskaitomybės galima apskaičiuoti daugiau kaip 100 santykinių rodiklių.
Finansinės analizės šaltiniai
Finansinei analizei atlikti naudojami planiniai‑normatyviniai, buhalterinės apskaitos, finansinės atskaitomybės ir neapskaitiniai šaltiniai. Prieš pradedant finansinę analizę įsitikinama, ar šaltiniai tinkamai įforminti, ar rodikliai ataskaitose suderinti, ar juose nėra klaidų ir netikslumų. Surinktiems finansinės analizės šaltiniams apdoroti naudojami įvairūs techniniai būdai: grupavimas, lyginimas, detalizavimas, apibendrinimas, eliminavimas, koeficientai, vidutiniai dydžiai, koreliacija, dinamikos eilutės, matematinio programavimo, euristiniai ir kiti.
647