finansų statistika
finánsų statstika, statistikos šaka, tirianti finansinius reiškinius ir procesus.
Sritys
Finansų statistika, remdamasi finansinių ir nefinansinių įmonių finansinės apskaitos duomenimis, vertybinių popierių biržų pranešimais, finansų institucijų tyrimų ir kita medžiaga, nagrinėja nacionalinio biudžeto (valstybės ir savivaldybių biudžetų) pajamų ir išlaidų apimtį, sudėtį, dinamiką, biudžeto ir kreditinių išteklių sudarymo ir panaudojimo procesus, mokėjimų ir atsiskaitymų operacijas, ūkio šakų bei ekonomikos subjektų veiklos finansinius rezultatus, apibūdina kredito ir pinigų apyvartos pagrindinius rodiklius, finansų sistemos veiklą.
Finansų statistika rengia finansinių rodiklių statistinio stebėjimo metodus, sprendžia specialiųjų skaičiavimų taikymo finansų, kredito ir pinigų apyvartos srityse problemas (pavyzdžiui, pateikia informacijos statistinio apdorojimo metodus, parengia finansų ir kredito įstaigų, ūkio šakų ir ekonomikos subjektų finansinės atskaitomybės formas).
Finansų statistika Lietuvoje
Lietuvoje Lietuvos statistikos departamentas skaičiuoja ir pateikia valstybės ir savivaldybių institucijų, finansinių ir nefinansinių bei individualių (personalinių) įmonių finansinius rodiklius. Valstybės ir savivaldybių institucijų finansų statistika parodo nacionalinio biudžeto (valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų) pajamas ir jų struktūrą pagal šaltinius bei išlaidas ir jų struktūrą pagal valstybės funkcijas, taip pat Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto, Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, nebiudžetinių fondų pajamas ir jų struktūrą pagal šaltinius bei išlaidas ir jų struktūrą pagal panaudojimą, skaičiuoja valstybės skolos dydį, Vyriausybės vertybinių popierių emisijos rezultatus. Nefinansinių įstaigų finansų statistika apibūdina nefinansinių įmonių (valstybės ir savivaldybių įmonių, akcinių, uždarųjų akcinių, specialios paskirties akcinių ir kooperatinių bendrovių), sugrupuotų pagal ekonominės veiklos rūšis, finansinius rodiklius: turtą (iš jo – ilgalaikį ir trumpalaikį turtą bei jų struktūrą), nuosavybę ir įsipareigojimus, pajamas ir sąnaudas bei jų struktūrą, pelną (nuostolį), kapitalo struktūrą pagal savininkus, likvidumo ir finansinės rizikos koeficientus, apyvartumo ir pelningumo rodiklius. Finansinių įmonių finansų statistika apima Lietuvos banko veiklos balansą, duomenis apie Lietuvos banko tarptautinių atsargų apimtį ir struktūrą, pajamas, išlaidas ir pelną (nuostolį), šalies pinigų apžvalgą (apyvartiniai pinigai, indėliai ir kita), komercinių bankų veiklos balansą, duomenis apie jų pajamas, išlaidas ir pelną (nuostolį), kredito unijų (paskolų bendrijų) ir kitų kredito įstaigų, išperkamosios nuomos, investicinių, gyvybės ir ne gyvybės draudimo bendrovių, Vilniaus vertybinių popierių biržos (nuo 2015 Nasdaq Vilnius), finansų tarpininko įmonių ir draudimo brokerių pajamas, išlaidas ir pelną (nuostolį), gyvybės ir ne gyvybės draudimo įmokų ir išmokų apimtis pagal institucinius sektorius. Individualių (personalinių) įmonių finansų statistikos pagrindiniai rodikliai – tokių įmonių skaičius, jų įplaukos, išlaidos. Lietuvos Respublikos Finansų ministerijoje sukurta plati įvairių finansinių rodiklių skaičiavimo sistema. Lietuvos bankas atlieka išsamią pinigų srautų analizę.
2470