fiskãliniai mutai, prekėms taikomi muitai, kurių tiesioginė paskirtis – gauti pajamų į valstybės biudžetą. Istoriškai tai seniausi muitai.

Fiskalinių muitų taikymas

Fiskaliniais muitais paprastai apmokestinamos plačiai vartojamos, tačiau ne būtiniausios prekės (pvz., prabangos prekės), kurios nėra gaminamos toje šalyje. Tačiau fiskaliniai muitai netiesiogiai gali reguliuoti šalies užsienio prekybos apimtį ir struktūrą, remti vietos pramonę. Dažnai sunku griežtai atskirti, kurie muitai yra fiskaliniai, nes, siekiant fiskalinių tikslų, kartu reguliuojama užsienio prekyba, šalies gamintojai saugomi nuo užsienio konkurencijos, o taikant, pvz., protekcinius muitus, kartu siekiama ir fiskalinių tikslų.

Fiskalinius muitus dažniau taiko besivystančios šalys, kurios dėl silpnai išplėtotos vietos pramonės turi ribotas galimybes gauti pakankamai pajamų į biudžetą iš sandorių vidaus rinkoje apmokestinimo. Išsivysčiusios šalys vietoj fiskalinių muitų plačiau naudoja kitus vartojimo mokesčius (pvz., akcizus, pridėtinės vertės mokestį), kurie vienodai taikomi ir importuojamoms, ir vietoje pagamintoms prekėms, todėl turi mažesnį poveikį konkurencijai vidaus rinkoje.

Lietuvoje

Lietuvoje 1918–40, ypač kilus 1929–33 ekonominei krizei (Didžioji depresija), fiskaliniai muitai buvo taikomi Lietuvoje neauginamiems vaisiams (pvz., apelsinams, bananams, vynuogėms, citrusiniams vaisiams), kavai, ryžiams ir kai kurioms kitoms prabangos prekėms. Įplaukos iš muitų į valstybės biudžetą 1923–39 sudarė 24–38 % mokestinių pajamų.

Atkūrus nepriklausomybę Lietuvos muitų politika pirmiausia buvo grindžiama vietos gamintojų apsaugos poreikiais, tačiau kai kurioms prekėms (pvz., Lietuvoje neauginamiems prieskoniams, vynuogių vynui, lengviesiems automobiliams ir kita) taikytus muitus iš dalies galima laikyti fiskaliniais. Tačiau įplaukos iš muitų į valstybės biudžetą sudarė daug mažesnę dalį – apie 1,3–2,5 % mokestinių pajamų.

Nuo 2004 05 01, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, Lietuvoje taikomi Europos Sąjungos bendrajame muitų tarife nustatyti muitai ir kitos Europos Sąjungos tarifinio prekybos reguliavimo priemonės, o surinktos įplaukos iš muitų pervedamos į Europos Sąjungos biudžetą.

2470

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką