fotogramètrija (gr. phōs, kilm. phōtos – šviesa + gramma – rašytinis ženklas, brūkšnys, linija + metreō – matuoju), geodezijos šaka, iš fotografinių nuotraukų nustatanti objektų formą, matmenis, padėtį.

Fotografuojama fotokamera, panoraminiu ar kitu fotoaparatu nuo žemės arba iš orlaivio (aerofotogrametrija), kai kada nuotraukos daromos radiolokaciniu, televiziniu, šiluminiu (infraraudonųjų spindulių), lazeriniu būdu. Dažniausiai naudojamasi fotogrametrine kamera; ji yra panašios sandaros kaip fotoaparatas, tik su orientavimo įtaisu. Fotografuojama ant fotografinės plokštelės, padengtos didelės skiriamosios gebos emulsija, dažniausiai iš dviejų ar daugiau vietų (stereofotogrametrija), po to daroma nuotraukų sanklota. Nuotraukas apdorojus specialiais grametriniais ir skaitmeniniais prietaisais bei sistemomis galima išmatuoti tiriamųjų objektų dydį ir padėtį erdvėje. Iš fotogrametrinių nuotraukų sudaromi planai ir žemėlapiai. Skaitmeninės fotogrametrijos metodai taikomi ortofotografniams žemėlapiams sudaryti. Fotogrametrija teikia duomenis pramonės, statybos, kasybos, transporto sistemų tyrimams bei planavimui, kaupia informaciją apie biologines formas ir jų kitimą, aptinka istorinius statinius, paminklus.

žemėlapio sudarymas taikant fotogrametrinius metodus (Himalajų nuotolinio stebėjimo analizė)

Fotogrametrijos tyrimais naudojasi geologijos, geografijos, topografijos, kartografijos, archeologijos, žemėtvarkos, miškotvarkos, kosmonautikos, geoinformacinių sistemų ir kitų mokslo bei technikos sričių specialistai.

Fotogrametrija ėmė plėtotis 19 a. viduryje išradus fotokamerą.

Lietuvoje

Lietuvoje fotogrametrijos metodus taiko Aerogeodezijos institutas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Geodezijos institutas ir Geodezijos ir kadastro katedra, Lietuvos geologijos tarnyba. 20 a. pabaigoje–21 a. pradžioje mokslinius tyrimus atliko V. Vainauskas, Albinas Žalnierukas, Romualdas Vilūnas, Birutė Ruzgienė, Jūratė Sužiedelytė-Visockienė.

Veikalai: Birutės Ruzgienės Fotogrametrija: ortofotografinė nuotrauka (2011), vadovėlis Fotogrametrija (2008).

1683

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką