Franz Rosenzweig
Rosenzweig Franz (Francas Ròzencveigas) 1886 12 25Kassel 1929 12 10Frankfurtas prie Maino, žydų filosofas ir teologas. Dr. (1912).
Išsilavinimas
1904–06 studijavo Göttingeno, Miuncheno, 1906–10 – Freiburgo, 1910–12 – Berlyno universitetuose.
Dialogo sąvoka
Šiuolaikinei žydų filosofijai svarbiame veikale Išganymo žvaigždė (Der Stern der Erlösung 1921) išdėstė pagrindines egzistencialistinės religijos filosofijos idėjas. Veikale kritikavo filosofinį monizmą, jam priešpriešindamas pliuralistinį būties ir mąstymo supratimą ir dialogo principą. Dialogą, tarpasmeninį bendravimą F. Rosenzweigas laikė pirmine realybe, kurios suvokimą siejo su nereflektyviu tikėjimu. Anot jo, tarpasmeniniame bendravime dialogo dalyviai patiria akistatą su aukščiausiu stebėtoju – Dievu. Dialogas su Dievu vyksta per maldą.
Franz Rosenzweig
Filosofijos ir teologijos derinimas
F. Rosenzweigas ieškojo būdų kaip suderinti filosofiją ir teologiją, kad nenukentėtų nė viena šių disciplinų. Rimčiausiu pavojumi filosofijai laikė kraštutinį reliatyvizmą, subjektyvizmą, teologijai – kraštutinį objektyvizmą, nusigręžimą nuo asmenybės.
Istorijos samprata
Daktaro disertacijoje Hegelis ir valstybė (Hegel und der Staat 1912) F. Rosenzweigas kritikavo G. W. F. Hegelį už istorijos sureikšminimą ir individo sumenkinimą. Pasaulio istoriją F. Rosenzweigas suprato kaip būties ir mąstymo vienovės raidą. Ši vienovė buvo antikoje, vėliau ji suskilo į tris dalis – Dievą, pasaulį ir žmogų. Apreiškimas mums padeda vėl įgyti šią vienovę, bet tai ne būvis, o judėjimas vienovės link.