galąstuvai

galstuvas, priemonė pjovimo įrankiams aštrinti (galąsti) abrazyviniu būdu. Juo sudaromi aštrūs naujo arba naudojamo įrankio ašmenys; toks įrankis turi tikslią ašmenų formą, glotnų paviršių ir yra patvaresnis. Metalo pjovimo įrankiams galąsti naudojami abrazyviniai įrankiai (pagaminti iš korundo, silicio, karbido, deimanto, elboro), medienos pjovimo įrankiams – galąstuvai, pagaminti iš gamtinio smiltainio, kvarco, medienos. Galąstuvai būna rankiniai ir mašininiai (tvirtinami universaliosiose ar specializuotose galandimo staklėse). Yra didelės galios elektrinių galąstuvų, kurių abrazyviniai diskai sukasi 3000 sūkių per minutę greičiu.

Lietuvoje

Galąstuvas pradėtas naudoti 1 amžiuje. Pirmieji galąstuvai buvo įvairaus dydžio smulkiagrūdžio akmens netaisyklingos formos, vėliau mažesni, pailgi. 2–3 a. pradėta naudoti ir nedidelius (6–14 cm ilgio, iki 2–3 cm storio), keturkampio pjūvio, šiek tiek smailesniu galu, dažniausiai su skylute storesniajame gale galąstuvus; per skylutę įvėrus geležinę arba žalvarinę grandelę nešioti prie diržo. Galąstuvų randama piliakalniuose ir gyvenvietėse, kapinynuose (vyrams į kapą dėtas iki 14–15 amžiaus). Greta akmeninių galąstuvų (jiems gaminti naudoti kvarco smiltainiai, kvarcitas, liditas, kai kurie kristaliniai skalūnai), 19 a. antroje pusėje–20 a. naudoti lietiniai ir mediniai. Dar vadintas brukšte, pustykle. Akmeniniai ir lietiniai galąstuvai buvo pailginto stačiakampio formos (vietos darbo arba įvežtiniai). Medinius (mentelės pavidalo, 30–70 centimetrų ilgio) galąstuvus valstiečiai gamindavosi iš ąžuolo, kartais iš beržo, gluosnio, uosio.

akmeninis galąstuvas iš Krikštonių pilkapyno (piešinys, pirmo tūkstantmečio pirma pusė)

Jie būdavo kryžmiškai išraižyti ir ištepti dervos arba sakų ir smėlio mišiniu, šlynu. Šienaujant galąstuvas buvo užkišamas už kelnių juosmens, juostos, diržo, nešiojamas kišenėje, drobiniame arba odiniame kapšiuke ar mediniame prie diržo pakabintame indelyje – šliutėje. Prieš pustant dalgį galąstuvas sudrėkinamas vandeniu, patrinamas į smėlį.

2691

1362

-budė; brukštė; pustyklė

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką