Gaujos nacionalinis parkas
smiltainio atodangos
Gáujos nacionãlinis párkas (Gaujas nacionālais parks), saugoma teritorija Latvijoje, Cėsių, Rygos ir Valmieros rajonuose, abipus Gaujos vidurupio. Plotas 917,5 km2; vienas didžiausių Baltijos šalyse. Kompleksiškai saugoma kraštovaizdis, gamtos, archeologijos, istorijos, kultūros paminklai (apie 500 istorijos ir architektūros paminklų).
Apie 40 % Gaujos nacionalinio parko teritorijos turi rezervatų ir draustinių statusą. Gaujos ir Amatos vaizdingi miškais apaugę slėniai su devono smiltainių atodangomis, uolomis ir urvais (Gūtmanio ola; viena didžiausių Baltijos šalyse), ežerai (Unguro ežeras apie 40 km2), mineralinės versmės, Āraišių etnologijos muziejus, Siguldos, Cėsių, Turaidos senovės pilys.
Apie 50 % teritorijos užima miškai – pušynai, eglynai, beržynai, mišrieji miškai. Gyvūnija: briedžiai, stirnos, šernai, kiškiai, bebrai, reaklimatizuoti taurieji elniai. Apie 50 rūšių žinduolių, apie 150 rūšių paukščių.
Turizmas (daugiau kaip milijonas lankytojų per metus); įrengti dviračių ir pėsčiųjų takai, veikia lyno keltas per Gaują, Siguldos bobslėjaus trasa, kalnų slidinėjimo trasos.
Įkurtas 1973.
Gaujos kranto atodanga
Cėsių pilis (2019)