Gaujos nacionalinis parkas

smiltainio atodangos

Gáujos nacionãlinis párkas (Gaujas nacionālais parks), saugoma teritorija Latvijoje, Cėsių, Rygos ir Valmieros rajonuose, abipus Gaujos vidurupio. Plotas 917,5 km2; vienas didžiausių Baltijos šalyse. Kompleksiškai saugoma kraštovaizdis, gamtos, archeologijos, istorijos, kultūros paminklai (apie 500 istorijos ir architektūros paminklų).

Apie 40 % Gaujos nacionalinio parko teritorijos turi rezervatų ir draustinių statusą. Gaujos ir Amatos vaizdingi miškais apaugę slėniai su devono smiltainių atodangomis, uolomis ir urvais (Gūtmanio ola; viena didžiausių Baltijos šalyse), ežerai (Unguro ežeras apie 40 km2), mineralinės versmės, Āraišių etnologijos muziejus, Siguldos, Cėsių, Turaidos senovės pilys.

Apie 50 % teritorijos užima miškai – pušynai, eglynai, beržynai, mišrieji miškai. Gyvūnija: briedžiai, stirnos, šernai, kiškiai, bebrai, reaklimatizuoti taurieji elniai. Apie 50 rūšių žinduolių, apie 150 rūšių paukščių.

Turizmas (daugiau kaip milijonas lankytojų per metus); įrengti dviračių ir pėsčiųjų takai, veikia lyno keltas per Gaują, Siguldos bobslėjaus trasa, kalnų slidinėjimo trasos.

Įkurtas 1973.

Gaujos kranto atodanga

Cėsių pilis (2019)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką