gegužinė
gegužnė, jaunimo pasilinksminimas gamtoje.
Manoma, gegužinė yra lenkiško žodžio majówka (iškyla į gamtą) vertinys. Dar vadinta gegužynais, Šiaurės Lietuvoje – žaliumais ar žaliumbalais (iš latvių zaļumballe). Per gegužinę buvo šokama, dainuojama, einami rateliai, žaidžiami žaidimai, kartais rengiami vaidinimai.
Gegužinės Lietuvoje atsirado 19 amžiaus pabaigoje ir išplito tautinio atgimimo laikotarpiu. Iš pradžių jas rengė gimnazijos, po 1905 – ir organizacijos, nuo 20 amžiaus 3–4 dešimtmečio jas dažnai rengė miestelių ir kaimų jaunimas.
vaikų gegužinė (nuotraukos autorė Veronika Šleivytė, 1938; © Kupiškio etnografijos muziejus)
Gegužinės vykdavo šiltuoju metų laiku. Pirmoji gegužinė dažniausia būdavo surengiama per Sekmines, sužaliavus beržams. Kaime gegužinės vykdavo du–tris kartus per metus. Į gegužines susirinkdavo iki kelių šimtų jaunuolių iš gretimų apylinkių. Merginos į gegužines gretimuose kaimuose galėjo vykti nebijodamos apkalbų, nekviestos ir be palydovų. Gegužinės vykdavo gamtoje, kieme, kartais klojime (jei blogas oras). Jos vieta buvo ženklinama. Žemaitijoje nukirstus berželius sukasdavo į žemę, Suvalkijoje jais apsodindavo aikštelę, kitur aplink vietą, skirtą susiėjimui, sukaldavo kuolelius ir apjuosdavo virve ar viela, prie kurių pririšdavo berželio šakų, spalvotų popierėlių, trispalvių vėliavėlių. Šiaurės Lietuvoje buvo statomi apverstos V ar U formos vartai, kuriuos apkaišydavo berželiais. Aikštės pakraščiuose sustatydavo suolus, įrengdavo pakylą muzikantams, kartais ją papuošdavo.
Į gegužinę buvo kviečiama keletas muzikantų, kurie grodavo pakaitomis. Gegužinės trukdavo iki aušros, už pasilinksminimą jose buvo mokama (iš pradžių organizacijų, vėliau ir kaimo jaunimo rengtose gegužinėse), kai kur mokėdavo tik vaikinai; dėl renkamo mokesčio šeimininkų ir svečių teisės buvo lygios. Susiėjimus saugodavo tvarkdariai, tačiau kartais kildavo konfliktų tarp kaimų jaunimo. Organizacijų rengtose gegužinėse dar buvo meninė, patriotinė (sakomos kalbos) ir sportinė programa. 20 amžiaus viduryje gegužines pakeitė dainų, sporto ir kitos šventės, festivaliai.
20
gegužynai; žaliumai; žaliumbalai