Generãlinė Asamblja (anglų kalba General Assembly), Jungtnių Taut Generãlinė Asamblja (anglų kalba United Nations General Assembly), Jungtinių Tautų pagrindinė institucija. Veikia nuo Jungtinių Tautų įkūrimo 1945 10 24 (pirmoji Generalinės Asamblėjos sesija įvyko 1946 01 10 Londone; dalyvavo 51 valstybės atstovai). Sudaro visų Jungtinių Tautų valstybių narių (2022 buvo 193 valstybės) atstovai (ne daugiau kaip po 5 atstovus iš kiekvienos valstybės). Generalinėje Asamblėjoje valstybės suskirstytos į 5 grupes: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos ir Karibų jūros baseino, Rytų ir Vidurio Europos, Vakarų Europos ir kitų valstybių (Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Australijos, Naujosios Zelandijos ir Okeanijos valstybių). Šios grupės pirmininkauja Generalinės Asamblėjos sesijoms kasmetinės rotacijos principu.

Generalinės Asamblėjos būstinės Niujorke pagrindinė salė (1952, architektas O. Niemeyeras)

Veikla

Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos pagrindinės būstinės pastatas Niujorke, Viduriniame Manhattane (1947–1952, architektai Oscar Niemeyer, Le Corbusier, Wallace Harrison ir kiti)

Pagal Jungtinių Tautų Chartiją, Generalinė Asamblėja turi įgaliojimus nagrinėti valstybių narių bendradarbiavimo pagrindinius principus, palaikyti taiką ir saugumą, t. p. spręsti klausimus, susijusius su tarptautiniu taikos palaikymu ir saugumo užtikrinimu, ir teikti tais klausimais pasiūlymus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai bei valstybėms narėms ir kitoms valstybėms. Generalinė Asamblėja rengia rekomendacijas, skatinančias tarptautinį politinį bendradarbiavimą, remiančias tarptautinės teisės plėtojimą, sudarančias prielaidas glaudesniam tarptautiniam bendradarbiavimui ekonomikos, švietimo, mokslo, kultūros ir sveikatos apsaugos srityse, t. p. padedančias realizuoti žmogaus teises ir laisves. Saugumo Tarybai dėl nuomonių skirtumo nesiimant priemonių galimos agresijos grėsmei sumažinti, Generalinė Asamblėja yra įgaliota nedelsiant apsvarstyti padėtį, kad galėtų pasiūlyti valstybėms narėms imtis bendrų priemonių, ir net priimti sprendimą dėl karinės jėgos panaudojimo, jeigu įvykdytas agresijos aktas. Generalinė Asamblėja t. p. svarsto ir tvirtina Jungtinių Tautų biudžetą.

Sesijos

Pagrindinė darbo forma – sesijos (vyksta Niujorke). Jos gali būti eilinės (vyksta kasmet, dažniausiai nuo trečiojo rugsėjo antradienio iki gruodžio trečiosios savaitės, išrenkamas Generalinės Asamblėjos pirmininkas (nuo 2022 09 Csaba Kőrösi), 21 vicepirmininkas ir pagrindinių komitetų pirmininkai; valstybės narės pateikia savo požiūrį tarptautinių santykių svarbiausiais klausimais), specialiosios (jas šaukia Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius, kai to reikalauja susiklosčiusios aplinkybės, pvz., 1988 – nusiginklavimo reikalais), specialiosios nepaprastosios (jas šaukia Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius prireikus nedelsiant svarstyti ypatingą situaciją, keliančią grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui; gali būti sušaukiamos per 24 valandas, pvz., 1997 Palestinos ir okupuotų arabų teritorijų problemoms svarstyti).

Komitetai, kitos institucijos

Dauguma Generalinės Asamblėjos darbotvarkėje numatytų klausimų svarstoma pagrindiniuose komitetuose, po to kartu su rekomendacijomis perduodama balsuoti plenariniuose posėdžiuose. Yra 6 pagrindiniai komitetai: Pirmasis nagrinėja nusiginklavimo ir tarptautinio saugumo problemas, Antrasis – ekonomikos ir finansų, Trečiasis – socialinius, humanitarinius ir kultūros klausimus, Ketvirtasis rūpinasi globa ir nesavavaldžiomis teritorijomis, Penktasis svarsto administracijos ir biudžeto, Šeštasis – teisės klausimus.

Veikia daugiau kaip 200 pagalbinių Generalinės Asamblėjos institucijų (Administracinis ir biudžeto klausimų komitetas, Įnašų komitetas, Revizijos komisija, Žmogaus teisių taryba ir kiti).

Sprendimai, kalbos

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda sako kalbą 74‑ojoje Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje (2019 09 26, Niujorkas)

Generalinės Asamblėjos sprendimai juridiškai neprivalomi Jungtinių Tautų valstybėms narėms (yra rekomendacinio pobūdžio), bet yra svarbūs tarptautinei bendrijai. Generalinės Asamblėjos sprendimai priimami paprasta dalyvaujančių ir balsuojančių posėdyje valstybių narių balsų dauguma, sprendimai svarbiausiais klausimais – 2/3 narių balsų dauguma. Kiekviena valstybė narė turi po 1 balsą.

Oficialios Generalinės Asamblėjos darbo kalbos yra anglų, arabų, ispanų, kinų, prancūzų ir rusų.

Autonominės organizacijos ir programos

Generalinė Asamblėja yra įsteigusi autonominių organizacijų ir programų (Jungtinių Tautų vaikų fondas, Jungtinių Tautų plėtros programa, Jungtinių Tautų aplinkos apsaugos programa ir kitos).

L: Jungtinės Tautos: Pagrindiniai faktai Vilnius 1995.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką