generalinė prokuratūra

generãlinė prokuratūrà, valstybei atstovaujanti specialių kompetencijų institucija.

Generalinė prokuratūra steigiama ir veikia ne visose valstybėse. Įvairūs organizaciniai sprendimai bei kompetencijos priklauso nuo konkrečios šalies tradicijų ir esamos teisinės sistemos.

Generalinės prokuratūros Europos valstybėse

Danijoje veikia trijų lygių prokuratūra – aukščiausiajame yra Prokuratūros direktoratas, kuriam vadovauja prokuratūros direktorius (generalinis prokuroras). Prokuratūros direktoratas veikia ir Airijoje. Estijos generalinėje prokuratūroje, be generalinio prokuroro, dirba vyriausieji valstybės prokurorai, jų padėjėjai ir kiti darbuotojai. Kipre veikia Generalinio prokuroro biuras, kurio misija – siekti geresnio generalinio prokuroro ir generalinio prokuroro pavaduotojo darbo koordinavimo ir stebėsenos, padedant užtikrinti sklandų prokuratūros funkcionavimą, o generalinis prokuroras yra Valstybės teisės biuro (prokuratūros) vadovas.

Albanijoje Generalinė prokuratūra atsakinga už savo ir prie bendrosios kompetencijos apeliacinių bei pirmosios instancijos teismų veikiančių prokuratūrų darbą. Graikijoje prokuratūros veikia prie teismų ir yra trijų lygių, aukščiausiajam lygiui priklauso Aukštojo Teisingumo Teismo prokurorai. Italijoje veikia dviejų lygių – Kasacinio teismo ir Apeliacinio teismo generalinės prokuratūros, turinčios skirtingas kompetencijas ir funkcijas. Abi šios prokuratūros sudaro vadinamąją Italijos generalinę prokuratūrą. Prancūzijoje nėra vieningos prokuratūros, generaliniai prokurorai veikia prie Apeliacinio ir Kasacinio teismų. Prie teismų prokuratūros veikia ir Rumunijoje, tačiau prie Aukščiausio kasacijos ir teisingumo teismo veikianti ir šios prokuratūros generalinio prokuroro vadovaujama prokuratūra vadovauja, koordinuoja ir atsako už pavaldžių prokuratūrų veiklą, imasi priemonių, kad jos būtų gerai organizuotos ir veiktų, vykdo prokurorų veiksmų ir sprendimų teisėtumo ir pagrįstumo kontrolę, paskirsto prokuratūros prie Aukščiausio kasacijos ir teisingumo teismo prokurorus ir kita.

Ispanijoje veikia vieninga prokuratūra, kuriai vadovauja generalinis prokuroras. Jam pavaldus Generalinio prokuroro biuras (atsakingas ir už tarptautinį teisinį bendradarbiavimą, finansinį, materialinį ir techninį aprūpinimą) ir prie įvairių teismų bei regionuose dirbantys prokurorai. Generalinė (respublikos) prokuratūra veikia ir Kroatijoje. Ji atsakinga už baudžiamąsias bylas apeliaciniame procese ir žalos atlyginimo procedūras.

Lenkijos prokuratūros organizacinėje sistemoje aukščiausiu lygiu veikia Nacionalinė prokuratūra, kuriai vadovauja šalies generaliniam prokurorui (teisingumo ministrui) pavaldus nacionalinis prokuroras ir jo pavaduotojai. Nacionalinę prokuratūrą sudaro 6 departamentai (pvz., Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos, Ekonominių nusikaltimų, Karinių reikalų, Ikiteisminio tyrimo) ir 8 skyriai (pvz., Žmogiškųjų išteklių, Tarptautinio bendradarbiavimo, Informacinių technologijų).

Slovėnijoje generalinės prokuratūros funkcijas įgyvendina Aukščiausioji prokuratūra (vadovauja generalinis prokuroras), užtikrinanti valstybinio kaltinimo funkcijas šalies Aukščiausiajame Teisme ir įgyvendinanti apygardų prokurorų koordinavimo bei priežiūros funkcijas, užtikrinanti jų mokymą. Tačiau nuo Aukščiausios valstybinės prokuratūros organizaciniu ir funkciniu atžvilgiu yra atskirta Specializuotoji valstybinė prokuratūra.

Generalinė prokuratūra yra aukščiausia ir vadovaujanti prokuratūros sistemos institucija Slovakijoje. Generalinei prokuratūrai t. p. priklauso Specialioji prokuratūra, kuri baudžiamąjį persekiojimą korupcijos, organizuoto nusikalstamumo ir kitų sunkiausių nusikaltimų bylose vykdo visoje Slovakijos teritorijoje.

Šveicarijos generalinė (federalinė) prokuratūra (sudaro 6 skyriai, generalinis sekretoriatas ir asmeninė generalinio prokuroro tarnyba) atsakinga už federalinei jurisdikcijai priklausančių nusikaltimų (pvz., veikos prieš Šveicarijos Federaciją, jos nepriklausomybę) tyrimą ir baudžiamąjį persekiojimą už juos, vykdo baudžiamąjį persekiojimą sudėtingesnėse tarpvalstybinėse ar tarptautinėse organizuoto nusikalstamumo (įskaitant terorizmą ir jo finansavimą), pinigų plovimo ir korupcijos bylose, užtikrina teisinės pagalbos vykdymą.

Generalinė prokuratūra Lietuvoje

Lietuvoje Generalinės prokuratūros statusą reglamentuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija (1992), Prokuratūros įstatymas (1994, įsigaliojo 1995, nauja redakcija 2003).

Generalinė prokuratūra vadovauja teritorinėms prokuratūroms ir kontroliuoja jų veiklą, formuoja vienodą nusikalstamų veikų ikiteisminio tyrimo ir baudžiamojo proceso veiksmų kontrolės praktiką, atlieka, organizuoja, kontroliuoja ikiteisminį tyrimą ir palaiko valstybinį kaltinimą ypač svarbiose baudžiamosiose bylose, formuoja vienodą valstybinio kaltinimo baudžiamosiose bylose palaikymo praktiką ir dalyvauja nagrinėjant bylas apeliacine bei kasacine tvarka, koordinuoja ikiteisminio tyrimo įstaigų veiksmus tiriant nusikalstamas veikas, itin svarbiais atvejais gina viešąjį interesą ir formuoja vienodą prokurorų veiklos praktiką šioje srityje, organizuoja prokurorų profesinį rengimą, kvalifikacijos kėlimą, teikia jiems metodinę pagalbą, tarptautinių sutarčių, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka susižino su užsienio valstybių įstaigomis ir tarptautinėmis institucijomis, rūpinasi prokuratūros finansiniu, materialiniu aprūpinimu, t. p. prokurorų socialinėmis garantijomis, analizuoja prokuratūros veiklą ir tvarko prokuratūros veiklos duomenis ir prokurorų asmens bylas, atlieka kitas įstatymais, Europos Sąjungos teisės aktais bei tarptautinėmis sutartimis nustatytas funkcijas.

užrašas ant Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros pastato

Generalinė prokuratūra yra viešasis juridinis asmuo, kurio buveinė yra Vilniuje. Generalinei prokuratūrai vadovauja generalinis prokuroras ir jo pavaduotojai pagal generalinio prokuroro nustatytą kompetenciją. Generalinis prokuroras, jo pavaduotojai ir Generalinės prokuratūros prokurorai turi generalinio prokuroro įgaliojimus veikti visuose teismuose. Generalinėje prokuratūroje sudaroma Lietuvos Respublikos prokuratūros kolegija (patariamoji institucija, jos sudėtį ir veiklos nuostatus tvirtina generalinis prokuroras), kuri svarsto prokuratūros organizavimo ir veiklos svarbiausius klausimus. Kolegijos pirmininkas yra generalinis prokuroras, nariai – jo pavaduotojai ir apygardų vyriausieji prokurorai, generalinio prokuroro sprendimu nariais gali būti įtraukti ir kiti prokurorai. Į kolegijos posėdį gali būti kviečiami teisėjai, teisėsaugos ir kitų valstybės institucijų vadovai ar jų įgaliotieji atstovai.

Generalinės prokuratūros struktūrą nustato generalinis prokuroras. Pagal atliekamas funkcijas Generalinę prokuratūrą sudaro departamentai (vadovauja departamento vyriausiasis prokuroras ir jo pavaduotojai) ir skyriai (vadovauja skyriaus vyriausiasis prokuroras ir jo pavaduotojai).

Generalinės prokuratūros, teritorinių prokuratūrų ūkinę ir finansinę veiklą kontroliuoja Valstybės kontrolė ir kitos įgaliotos valstybės institucijos.

Be Generalinės prokuratūros vadovo sutikimo asmenys, išskyrus prokurorus ir prokuratūros personalą, Generalinės prokuratūros patalpose negali filmuoti, fotografuoti, daryti garso ar vaizdo įrašų.

Lietuvos prokuratūra

2238

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką