Geoffrey Everest Hinton

Geoffrey Everest Hinton

Hinton Geoffrey Everest (Džefris Everestas Hntonas) 1947 12 06Wimbledon (Londono miesto dalis), Didžiosios Britanijos ir Kanados kompiuterių mokslininkas. Dr. (1978). Londono karališkosios draugijos (1998), Amerikos menų ir mokslų akademijos (2003), Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos užsienio (2023) narys. Vadinamas dirbtinio intelekto krikštatėviu.

Išsilavinimas ir profesinė veikla

1970 baigė eksperimentinės psichologijos studijas Kembridžo universitete. Iki 1978 studijavo dirbtinį intelektą Edinburgo universitete. 1982–87 dirbo Carnegie Mellono universitete Pittsburghe (Pensilvanijos valstija). Protestuodamas prieš Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento administraciją (dirbtinio intelekto tyrimai buvo finansuojami Jungtinių Amerikos Valstijų Gynybos departamento, o G. E. Hintonas priešinosi dirbtinio intelekto naudojimui kariniuose konfliktuose) išvyko į Kanadą ir tęsė tyrimus Toronto universitete. 1998 įkūrė Gatsby skaičiavimo neurologijos skyrių Londono universiteto koledže ir jam vadovavo. 2017 įsteigė dirbtinio intelekto tyrimų institutą Toronte. 2013–23 Google Brain bendrovės dirbtinio intelekto tyrimų komandos viceprezidentas.

Mokslinė veikla

G. E. Hintonas vienas tyrėjų, įdiegusių atgalinio propagavimo algoritmą ir pirmasis, kuris naudojo atgalinį propagavimą mokydamasis žodžių įterpimo. Tai pakeitė kalbos atpažinimą kompiuterinėse programose. Dirbo su Boltzmanno mašinos tipo neuroniniais tinklais ir taip vertino jų energiją. Jo darbai svarbūs tuo, kad išpopuliarino energija paremtus neuroninių tinklų sandaros ir apmokymo modelius. Šiuo principu pagrįsti tinklai gali generuoti ir naują informaciją, pvz., kurti naujus paveikslus iš jų aprašymų. 2023 metęs darbą Google Brain dėl galimybės laisvai kalbėti apie dirbtinio intelekto rizikas, G. E. Hintonas išreiškė susirūpinimą dėl jo galios kurti netikrą turinį, teigia, kad ilgainiui dirbtinis intelektas taps nevaldomas.

Apdovanojimai

Turingo premija (2018). Astūrijos princesės premija (2022). Kanados ordinas (2018). Nobelio fizikos premija (2024, su Johnu Josephu Hopfieldu).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką