George Herbert Mead
Mead George Herbert (Džordžas Herbertas Mdas) 1863 02 27Masačusetsas 1931 04 26Čikaga, Jungtinių Amerikos Valstijų sociologas, filosofas. M. Mead tėvas. Simbolinio interakcionizmo kūrėjas, vienas pragmatizmo teorijos ir socialinės psichologijos kūrėjų. Čikagos mokyklos atstovas.
George Herbert Mead
Išsilavinimas ir veikla
1883 baigė Oberlino koledžą (Ohajo valstija), 1887–89 Harvardo universitete studijavo filosofiją, 1889 Leipcigo universitete – filosofiją ir psichologiją, 1889–91 Berlyno universitete – filosofiją, psichologiją ir ekonomikos teoriją. 1891–93 dėstė filosofiją ir psichologiją Mičigano, nuo 1893 – Čikagos universitete; profesorius (1894). Amerikos filosofų asociacijos prezidentas (Centro padalinio, 1916–17).
Tyrimų sritys ir idėjos
Teigė, kad bendravimo ir socialiniai procesai turi poveikį žmogaus mąstymui ir savęs suvokimui, o socialiniai vaidmenys lemia individo elgesį tam tikromis aplinkybėmis. Prieštaravo tradiciniam požiūriui, kad sąmonė ir protas yra atskiri nuo kūno. Pasak G. H. Meado, sąmonė atsiranda per žmogaus ir jo socialinės aplinkos sąveiką, tai dinamiškas, nuolatinis socialinis procesas, kuris sudaro žmogaus patirtį. Sąmonės ir proto turinį sudaro kalba. Anot G. H. Meado, žmogus pradeda suprasti socialinį pasaulį dar vaikystėje žaisdamas ir vaidindamas (pvz., policininką, gydytoją), išmoksta vaidmenis, suvokia save kaip subjektą ir objektą, sukuria save kaip asmenybę. Tyrė kūno kalbos (pvz, gestų) ir simbolių reikšmę. Mokslo filosofijoje mokslo atsiradimą siejo su žmogaus siekiu valdyti gamtą. Mokslinei pasaulėžiūrai būdinga tai, kad tiesioginis patyrimas pakeičiamas teoriniais konstruktais.
Veikalai
Svarbiausi veikalai: Dabarties filosofija (The Philosophy of the Present, išleistas 1932), Protas, Aš ir visuomenė (Mind, Self, and Society, išleistas 1934), Minties judėjimai devynioliktame amžiuje (Movements of Thought in the Nineteenth Century, išleistas 1936), Veiksmo filosofija (The Philosophy of the Act, išleistas 1938), Individas ir socialinis Aš (The Individual and the Social Self, išleistas 1982).
L: Selected Writings Chicago 1964; Essays in Social Psychology New Jersey 2001.