Girdavos apskritis
Girdavõs apskrits (vokiečių k. Kreis Gerdauen), Prūsijos administracinis teritorinis vienetas. Sudaryta 1815–18 smulkinant Rytų Prūsijos apskritis. Apėmė Mažosios Lietuvos pietinę dalį, Ameitos ir Ašvinės upių baseinus. Centras – Girdava. Ribojosi su Friedlando, Vėluvos, Įsruties, Darkiemio, Unguros ir Rastenburgo (Raisto) apskritimis. 1818 apskrities plotas buvo apie 847 km2 su 24 000 gyventojų. Priklausė Karaliaučiaus apygardai. 19 a. buvo 1 miestas, 9 valsčiai (Asūnų, Friedenbergo, Ginynų, Girdavos, Lagagarbio, Maltainių, Muldžių, Nordenburgo ir Gross Schönau). Apskrityje privati žemėvalda viršijo valstybinę (karaliaus domeną) apie 4,4 karto – daugiausia Mažojoje Lietuvoje. Girdavos ir Nordenburgo valsčiai buvo grafų von Schliebenų nuosavybė. 19 a. pradžioje apskrityje buvo 110 bajorų dvarų bei palivarkų, 659 valstiečių ūkiai, 183 daržininkų ir trobelninkų sodybos. Veikė 63 pradinės ir 3 vidurinės mokyklos.
Iki 1709–11 didžiojo maro bei bado Girdavos apskrityje gyveno beveik vien lietuviai (lietuvininkai) ir prūsai; apskrities pietinėje dalyje iš Mozūrijos apsigyveno lenkų (mozūrų). Per marą daug vietos gyventojų išmirus, buvo atkelta vokiečių kolonistų. Apskritis buvo prūsų bartų žemės šiaurinė dalis, todėl iki 16–17 a. joje gyveno nemažai bartų; jų dauguma (dar nesuvokietėjusių) apskrities šiaurinėje dalyje virto lietuvininkais. Lietuvininkų į apskritį kėlėsi ir iš kitų Mažosios Lietuvos sričių. 19 a. lietuvininkai ir lenkai suvokietėjo. Pamaldos apskrities evangelikų liuteronų parapijose vykdavo lietuvių (dažniausiai; nustota laikyti 19 a. pabaigoje), lenkų (kai kur) ir vokiečių (visur) kalbomis.
Bartus naciai klaidingai laikė germanų giminaičiais, todėl buvusios Bartos vietovių Girdavos apskrityje prūsiškų pavadinimų 1938 nekeitė į vokiškus, bet pakeitė jiems atrodančius lietuviškus (15). 1945 diduma apskrities teritorijos atiteko SSRS (sudarytas Kaliningrado sr. Železnodorožno rj.), pietinė dalis – Lenkijai. Sovietinė okupacinė valdžia apskrities, kaip ir viso Karaliaučiaus kr., vietovardžius pakeitė į rusiškus.
415