globalinė padėties nustatymo sistema

globãlinė padėtiẽs nustãtymo sistemà, (angl. Global Positioning System, GPS), pasaulinė kosminė radionavigacijos sistema. Priklauso Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Sudaryta iš kosminės, antžeminio valdymo bei kontrolės ir vartotojų dalių.

Kosminė dalis – tai specialią aparatūrą turintys NAVSTAR palydovai (ne mažiau kaip 21). Jie priima, apdoroja, saugo ir skleidžia įvairią navigacinę informaciją. Palydovai siunčia radijo signalus, kuriuos fiksuoja geodeziniai ir navigaciniai prietaisai. Kiekvieno palydovo signalai perduodami dviem nešamaisiais dažniais L1 = 1575,42 MHz ir L2 = 1227,60 MHz; taip sumažinamos paklaidos, atsirandančios dėl jonosferos poveikio radijo bangų sklidimui. Dažnis L1 moduliuotas tiksliuoju P kodu, kurio dažnis 10,23 MHz, ir standartiniu C/A kodu, kurio dažnis 1,023 MHz, dažnis L2 – tik P kodu. Kiekvienas palydovas skleidžia savąją P kodo signalų seką, kuri periodiškai keičiama. Abu dažniai nenutrūkstamai perduoda 30 s trukmės navigacinį pranešimą apie palydovo efemeridę, sistemos laiką, laikrodžio parametrus, bendrą sistemos būklę ir raktą P kodui iššifruoti. Palydovai paleisti taip, kad bet kurioje Žemės vietoje visą parą galima stebėti ne mažiau kaip 4 palydovus. Jie skrieja apskritiminėmis orbitomis 20 200 km aukštyje nuo Žemės paviršiaus; apsisukimo aplink Žemę periodas 12 valandų.

Antžeminio valdymo ir kontrolės dalies paskirtis – nustatyti NAVSTAR palydovų orbitas, sistemos laiką, siųsti šią informaciją į palydovus, valdyti ir kontroliuoti sistemos darbą. Ją sudaro pagrindinė kontrolinė stotis, kuri yra arti Colorado Springso (Jungtinės Amerikos Valstijos), 5 automatinės kontrolinės stotys, 3 ryšio su palydovais stotys ir Jungtinių Amerikos Valstijų jūrų observatorijos (U.S. Naval Observatory) laiko tarnyba, kuri teikia sistemai laiko skalę. Globalinė padėties nustatymo sistema naudoja savo atominį laiką, kuris 1980 01 06 0 h momentu sutapo su pasauliniu koordinuotuoju laiku UTC (Universal Time Coordinated).

Vartotojai yra globalinės padėties nustatymo sistemos imtuvus naudojantys asmenys ir institucijos. Globalinės padėties nustatymo sistemos imtuvas priima siunčiamus radijo signalus L1 ir L2. Globalinės padėties nustatymo sistemos imtuvas, priimdamas 4 ar daugiau palydovų siunčiamų signalų, gali nustatyti savo padėtį pasaulinėje koordinačių sistemoje kelių metrų tikslumu, užfiksuoti tą vietą žemėlapyje, teikti informaciją apie objekto, kuriame yra imtuvas, padėtį erdvėje, judėjimo kryptį, greitį, atstumą, nuotolį iki pasirinktų taškų, tikslų vietos laiką tam tikru momentu. Jei matuojama vienu metu dviejuose ar daugiau punktų, galima nustatyti koordinačių pokyčius centimetro tikslumu arba dar tiksliau. Atstumas tarp punktų – kelios dešimtys ar šimtai kilometrų. Matavimų trukmė priklauso nuo koordinačių nustatymo tikslumo, atstumų tarp punktų ir kitų priežasčių; gali būti nuo kelių minučių iki kelių valandų.

globalinės padėties nustatymo sistemos imtuvas Topcon Turbo SII

Globalinė padėties nustatymo sistema naudojama įvairių objektų navigacijos, t. p. geodezijos ir kitoms reikmėms; koordinatėms nustatyti globalinės padėties nustatymo sistemą naudoja geologai, geofizikai, žemėtvarkininkai ir kiti specialistai.

Globalinė padėties nustatymo sistema pradėta kurti 1973 Jungtinėse Amerikos Valstijose per Vietnamo karą. Rusijoje naudojama kita kosminės radionavigacijos sistema – GLONASS. Sava globalinė padėties nustatymo sistema kuriama ir Europoje.

Lietuvoje

Lietuvoje, naudojantis kosminės radionavigacijos sistema, 1992–96 sudarytas valstybinis globalinės padėties nustatymo sistemos tinklas, jungiantis apie 1000 punktų. Atliekami tinklo tankinimo ir kiti geodeziniai darbai.

2224

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką