Globõs Tarýba (anglų kalba Trusteeship Council), Jungtnių Taut Globõs Tarýba (anglų kalba United Nations Trusteeship Council), viena pagrindinių Jungtinių Tautų institucijų. Įkurta 1945.

Pagrindinis uždavinys buvo garantuoti tarptautinę globojamųjų teritorijų priežiūrą. Tikslas – skatinti globojamųjų teritorijų politinę, ekonominę ir socialinę pažangą ir jų nepriklausomybės ar kitos savivaldos formos siekį. Globos Taryba nagrinėjo globojamąją teritoriją administruojančios valdžios ataskaitas, jos gyventojų peticijas, turėjo teisę siųsti į globojamąją teritoriją reguliarias misijas ir kita.

Globos Tarybą sudarė visi nuolatiniai Saugumo Tarybos nariai, globojamąsias teritorijas valdančios valstybės Jungtinių Tautų narės ir kitos valstybės Jungtinių Tautų narės, kurių turėjo būti tiek, kad Globos Taryboje būtų po lygiai valdančių globojamąsias teritorijas ir jų nevaldančių valstybių. Kiekvienas Globos Tarybos narys buvo atstovaujamas vieno kvalifikuoto asmens ir turėjo vieną balsą. Globos Tarybos sprendimai buvo priimami paprasta dalyvaujančių ir balsuojančių jos narių balsų dauguma. Nevaldančias globojamųjų teritorijų valstybes į Globos Tarybą 3 metų kadencijai rinko Generalinė Asamblėja.

Sparčiai mažėjant globojamųjų teritorijų užtikrinti Globos Taryboje vienodą skaičių administruojančių globojamąsias teritorijas ir tokių teritorijų neadministruojančių valstybių tapo neįmanoma, ypač Generalinei Asamblėjai 1960 priėmus deklaraciją dėl nepriklausomybės suteikimo kolonijų šalims ir tautoms. Globos Tarybos posėdžiai vyko kartą per metus Niujorke (Jungtinių Tautų būstinėje), o neeiliniai – daugumos jos narių reikalavimu. 1990 buvo likusi vienintelė globojamoji teritorija – Palau Respublika, administruojama Jungtinių Amerikos Valstijų. 1994 10 01 Palau Respublika tapo nepriklausoma ir 1994 11 01 Globos Taryba sustabdė savo veiklą, nes globos sistemos uždaviniai buvo visiškai įvykdyti.

1994 05 25 Globos Taryba priėmė rezoliuciją, kuria pakeitė savo veiklos taisykles, panaikino kasmetinius posėdžius. Jie gali būti surengti iškilus būtinybei, kai pati Globos Taryba nusprendžia susirinkti, t. p. nusprendus jos pirmininkui, daugumos Globos Tarybos narių reikalavimu arba pareikalavus Generalinei Asamblėjai ar Saugumo Tarybai. 21 amžiaus pradžioje Globos Taryboje buvo 5 nuolatinės narės (Jungtinės Amerikos Valstijos, Didžioji Britanija, Rusija, Prancūzija ir Kinija). Globos Tarybos veikla gali būti atnaujinta jai perduodant globoti kurias nors nesavavaldžias teritorijas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką