Gòrmas Senàsis (sen. skand. Gormr gamli) apie 900 958(?), Danijos karalius (apie 936–958). Kniutlingų dinastijos. Legendinio vikingų vado Ragnaro Lotbroko (sen. skand. Ragnarr Loðbrók) provaikaitis. Haraldo I Mėlyndančio tėvas. Tradiciškai laikomas pirmuoju Danijos karaliumi, šiuolaikinės Danijos monarchijos pradininku. Labiau tikėtina, kad įveikęs tuomet danams savo valdžią primetusius švedus įsitvirtino tik Jutlandijoje ir keliuose aplinkiniuose dabartinės Danijos regionuose, o visą Daniją savo valdžiai pajungė tik Gormo Senojo sūnus Haraldas I Mėlyndantis, sostą perėmęs po tėvo mirties.

Gormas Senasis yra pirmasis Danijos valdovas, paminėtas istorijos šaltiniuose – jo vardas iškaltas Jellingo vietovėje (šiaurinė Jutlandija) esančiuose dviejuose runų akmenyse (vieną pastatė pats Gormas žmonai, antrą – Haraldas I Mėlyndantis). Ankstyviausias Gormą Senąjį minintis rašytinis šaltinis – Adomo Brėmeniečio kronika (apie 1075). Vėliau jo valdymą aprašė Roskildės kronika (12 a. vidurys), Saksas Gramatikas (apie 1200), Svenas Aggesenas (1186–87), islandų sagų sąvadas Žemės ratas (Heimskringla; apie 1230), Kniutlingų saga (apie 1260–70), karalių saga Fagrskinna (apie 1220) ir kiti šaltiniai. Pagrindinė Gormo Senojo rezidencija buvo Jellinge. Čia išlikę du dideli pilkapiai, kuriuose buvo palaidoti Gormas Senasis ir jo žmona Tyra (sen. skand. Þyre). Vėliau Haraldo I Mėlyndančio sprendimu Gormas Senasis perlaidotas pirmojoje medinėje Jellingo bažnyčioje – 1979 per jos stovėjimo vietoje vykdytus archeologinius tyrimus rastas, manoma, Gormo Senojo kapas.

Gormo Senojo žmonai Tyrai (dešinėje) ir Haraldo I Mėlyndančio tėvams ir Danijos krikštui atminti pastatyti runų akmenys Jellinge

Gormas Senasis buvo paskutinis Danijos valdovas pagonis, ryžtingai stabdęs bandymus įtvirtinti Danijoje krikščionybę, nors jo žmona Tyra buvo priėmusi krikščionių tikėjimą.

Didžiąją savo valdymo metų dalį Gormas Senasis skyrė teritorijoms plėsti ir kovai su kaimynais (saksais, vendais). Kartu pasižymėjo išmintinga politika; kartais vadinamas Danijos valstybės vizionieriumi. 10 a. pirmoje pusėje didžiausią išorės grėsmę danams kėlė saksai. Apsisaugojimui nuo jų antpuolių pietinėje Danijos dalyje Gormas Senasis apie 940 išplėtė ir sutvirtino (trečiasis statybos etapas) gynybinių įtvirtinimų sistemą Danevirkę (pradėta įrengti apie 650). Karalienė Tyra ne tik buvo šių įtvirtinimų rekonstrukcijos iniciatorė, bet dažnai ir pati vadovavo darbams. Rašytiniai šaltiniai Tyrą apibūdina itin palankiai, aukština jos išsilavinimą, išmintį, derybinius gebėjimus ir aktyvų dalyvavimą valstybės valdyme.

2226

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką