Grabijõlų pilkapýnai, du pilkapynai ir pilkapis Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje, prie Grabijolų kaimo (Dūkštų seniūnija). Grabijolų pilkapynų pilkapių forma ir sampilai būdingi pirmo tūkstantmečio vidurio ir jo antrai pusei. Grabijolų pilkapynų radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Pirmasis pilkapynas

Pirmasis pilkapynas yra Neries slėnyje. Išliko 15 pilkapių. Jų sampilai – 6–12 m skersmens ir 0,4–0,8 m aukščio; kai kurių pilkapių sampilai sulėkštėję. 1890 kasinėjo A. Jocheris; rado 6–7 a. sudegintų mirusiųjų kapų su įkapėmis. 1971 žvalgomuosius tyrimus atliko Istorijos instituto (Lietuvos istorijos institutas), 1979 – Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos (Kultūros paminklų apsaugos taryba) archeologai. Grabijolų pilkapyno pilkapių forma ir sampilai būdingi 6–12 amžiui.

Grabijolų pirmasis pilkapynas

Antrasis pilkapynas

Apie 0,35 km į pietryčius nuo pirmojo, Žemaitiškių miško rytiniame pakraštyje, yra antrasis pilkapynas, dar vadinamas Žemaitiškių pilkapynu. Išliko 14 pilkapių. Jų sampilai 7–8 m (1 pilkapio 16 m) skersmens ir nuo 0,5–1,0 m iki 1,2–1,6 m aukščio; kai kurių pilkapių sampilai sulėkštėję, apardyti (iškasta duobių). Daugumos pilkapių pagrindus supa pailgos duobės, kai kuriuose sampiluose yra akmenų vainikų liekanų. Spėjama, 1890 kasinėjo A. Jocheris; rado 6–7 a. sudegintų mirusiųjų kapų. 1987 žvalgomuosius archeologinius tyrimus atliko Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos archeologai.

Pilkapis

Apie 0,1 km į rytus nuo antrojo pilkapyno, miške, yra apie 7 m skersmens ir 0,6 m aukščio pilkapis, dar vadinamas Žemaitiškių pilkapiu.

geležinis įmovinis ietigalis iš Grabijolų pirmojo pilkapyno

3049

Žemaitiškių pilkapynas; Žemaitiškių pilkapis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką