gyvnų žénklinimas, gyvūnų biologijos ir ekologijos tyrimo metodas. Padeda nustatyti gyvūnų migraciją, gyvenimo trukmę, augimo ir raidos spartą, individų gyvenamąją teritoriją, populiacijos gausumą. Yra įvairių ženklinimo būdų: paukščiams ant kojų užmaunami žiedai (paukščių žiedavimas), žinduoliams į ausį arba uodegą įkabinamos plastikinės ar metalinės plokštelės, ant kaklo – apykaklės; žuvims prie žiaunų dangtelio ar peleko prikabinama plokštelės, ampulės, diskai; drugiams ant sparnų prikabinami plonos spalvotos folijos ženklai. Ant ženklo rašoma šalis (dažniausiai ir įstaiga), kuri ženklino gyvūnus, ir ženklo eilės numeris. Sugavus ženklintą gyvūną ženklas grąžinamas nurodytai įstaigai, kartu pranešama sugavimo data ir vieta. Gyvūnams ženklinti dar naudojami radioaktyvieji izotopai ir radijo siųstuvai, kurie padeda tam tikrą laiką nuolatos sekti gyvūną.

Žuvys pradėtos ženklinti 19 a. antroje pusėje Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, žinduoliai – 20 a. antroje pusėje. Gyvūnai ženklinami daugelyje šalių.

Lietuvoje

Lietuvoje stirnas, tauriuosius elnius, briedžius ir šernus ženklino Zoologijos ir parazitologijos institutas, Lietuvos zoocentras ir Gamtos apsaugos komitetas. Žemės ūkyje gyvuliai pradėti ženklinti ir registruoti 20 a. pabaigoje: galvijai nuo 1999, avys ir ožkos nuo 2001, kiaulės nuo 2003. Gyvuliai įrašomi į ūkio registrą. Jame daromi įrašai kiekvieną kartą, kai gyvulys ar grupė gyvulių atvežami į ūkį arba iš jo išvežami. Gyvulių laikytojai apie gyvulio laikymo vietą Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) praneša ne vėliau kaip per 7 dienas. VMVT šią informaciją perduoda į Centrinę duomenų bazę (CDB). Gyvulių laikymo vieta žymima numeriu (dviženkliu skaičiumi nuo 01 iki 99), kuris įrašomas Gyvulių apskaitos žurnale po asmens ar įmonės kodo paskutinio skaičiaus. Žurnale įrašoma gyvulio identifikacijos numeris, gimimo data, lytis, veislė, gyvulio pervežimo data. Žurnalai ir duomenys CDB saugomi ne mažiau kaip 3 metus. Gyvuliai ženklinami įsagais, kurie segami į abi ausis taip, kad būtų ausies viduryje ir gerai matytųsi iš abiejų ausies pusių. Įsage pateiktas šalies kodas, institucijos pavadinimas ir brūkšninis kodas (jį sudaro šalies skaitmeninis kodas ir galvijo identifikavimo numeris) su skaitmenimis. Iš Europos Sąjungos šalių importuotiems galvijams paliekamas tas pats numeris. Iš kitų valstybių (ne iš Europos Sąjungos narių) importuotiems galvijams nauji ausų įsagai segami, jei importuotas galvijas neturi gyvulio paso ir yra neženklintas arba ženklinimo numeris su šalies kodu sudaro daugiau kaip 14 ženklų. Buvusio ženklinimo bei gyvulio paso arba kilmės pažymėjimo duomenys registruojami CDB. Savarankiškai ženklinti ir registruoti gyvulius gali specialiai išmokyti gyvulių laikytojai.

1547

-ženklinimas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką