helvètai (lot. Helvetii), keltų gentys.

Nuo 5 a. pr. Kr. gyveno dabartinės Vokietijos pietinėje dalyje, prie Maino ir Neckaro upių. 2 a. pr. Kr. germanų genčių stumiami persikėlė į dabartinės Šveicarijos šiaurę ir apsigyveno Aarės upės slėnyje. Helvetų kraštas buvo suskirstytas į 4 sritis (pagus). Svarbiausias miestas – Aventikas (dabar Avenche’as, Šiaurės vakarų Šveicarija). Aukščiausias pareigūnas – kasmet renkamas vergobretas (teisingumo vykdytojas).

2 a. pr. Kr. pabaigoje helvetai su kimbrais kariavo prieš romėnus. 61 pr. Kr. vėl stumiami germanų helvetai (daugiau kaip 260 000 žmonių) sudegino savo miestus (apie 12) ir kaimus (apie 400) ir kėlėsi į Vakarų Galiją. Juos sulaikė Julijaus Cezario 6 legionai, privertė pasukti Sonos upės link, o 58 pr. Kr. nugalėjo prie Bibraktės. Pralaimėję romėnams helvetai (apie 110 000 žmonių) grįžo į dabartinės Šveicarijos teritoriją.

Imperatoriaus Augusto laikais (27 pr. Kr.–14 po Kr.) helvetų žemės prijungtos prie Belgų Galijos provincijos. Iš helvetų vardo kilusiu Helvecijos vardu senovėje buvo vadinama Šveicarija.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką