Faulds Henry (Henris Fòldsas) 1843 06 01Beith (Škotija) 1930 03 24Wolstanton (Stafordšyro grafystė), škotų gydytojas, misionierius. Vienas šiuolaikinės pirštų atspaudų technologijos ir pirštų atspaudų taikymo kriminalistikoje tyrinėtojų.

Išsilavinimas ir veikla

Henry Faulds

1865–71 studijavo Glazgo universiteto Menų fakultete, dar lankė matematikos, logikos, graikų, lotynų kalbos ir dieviškumo sampratos paskaitas. Vėliau baigė Andersono koledžą ir gavęs gydytojo licenciją tapo Škotijos Bažnyčios misionieriumi. 1874 kaip pirmasis medikas misionierius išvyko į Tokiją, kur 1875 įsteigė ligoninę, medikų rengimo fakultetą ir įkūrė aklųjų draugiją. H. Fauldsas vadovavo ligoninei, skaitė paskaitas medicinos studentams, mokė chirurgus fiziologijos, darvinizmo ir D. Listerio antiseptikos principų, kalnuose gydė žmones. Dirbo asmeniniu gydytoju imperatoriaus rūmuose. Tapo pirmuoju gydytoju užsieniečiu, kuriam buvo leista atlikti skrodimus, valdžios institucijos su juo konsultuodavosi dėl pasiutligės, vidurių šiltinės ir choleros epidemijų kontrolės.

1870 dalyvaudamas archeologiniuose kasinėjimuose H. Fauldsas pastebėjo molyje įspaustus smulkius lygiagrečių linijų raštus, kurie jį sudomino ir paskatino tirti pirštų atspaudus. H. Fauldsas pastebėjo, kad kiekvieno asmens pirštų atspaudai yra unikalūs ir pagal juos galima nustatyti jų savininko tapatybę. Siekdamas populiarinti pirštų atspaudų identifikavimo idėją H. Fauldsas kreipėsi į Ch. R. Darwiną ir F. Galtoną, pastarasis H. Fauldso idėją pristatė Londono antropologų draugijai. Galiausiai 1880 10 28 žurnale Nature buvo išspausdintas pirmasis H. Fauldso straipsnis Apie plaštakos odos raukšles (On the Skin-Furrows of the Hand), kuris sulaukė susidomėjimo visose šalyse.

1886 grįžęs į Didžiąją Britaniją H. Fauldsas dėl galimybės naudoti pirštų atspaudus teismo medicinos ekspertų darbe susisiekė su Skotland Jardu, tačiau ši įstaiga nesiėmė jokių veiksmų – pirštų atspaudų teorija nesulaukė jos dėmesio greičiausiai dėl to, kad nebuvo pateikta išsamių įrodymų, jog atspaudai yra patvarūs, unikalūs ir juos galima klasifikuoti. H. Fauldsas buvo vienas pirmųjų pirštų atspaudų naudojimo teisminėse institucijose šalininkų ir tyrėjų, nors pats tiesiogiai neprisidėjo prie praktinio šios teorijos įgyvendinimo. Pirštų atspaudų metodas pirmą kartą oficialiai pritaikytas 1911.

Atminimo įamžinimas

2004 11 12 atidengtas paminklas Beito centre, netoli namo, kuriame gimė H. Fauldsas. 2007 Wolstantone, netoli Šv. Margaritos bažnyčios, kur yra jo kapas, atidengta atminimo lenta.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką